БезВіз: ситуація на західних кордонах України очима активістів

Активісти Руху В. Наливайченка “Справедливість” моніторили ситуацію у чотирьох прикордонних з Євросоюзом регіонах. Основна проблема, яку зафіксували: непоінформованість українців. Наприклад, часто людям не вистачає грошей для перетину кордону. Наприклад, мінімально для в‘їзду до Словаччини потрібно 500 євро, а туристи мають суму менше зазначеної, бо не знають про це. Інша проблема — необлаштованність пунктів перетину, відсутність інфраструктури та на деяких пунктах — черги.

Волинь: черга та ноу-хау від митників ПП “Ягодин” — “платна колія”

Волинські митниці до введення безвізового режиму не готові,- такий висновок для себе зробили активісти Руху В. Наливайченка “Справедливість” після візиту на пункт пропуску “Ягодин”.

“Приїхавши на місце, ми побачили дуже дивну картину: автомобілі стоять навіть на зустрічній смузі, всього сформовано три дорожніх смуги, одна з яких, зі слів автомобілістів, “проплачена”. Водії цієї смуги платять від 1 000 до 1 500 гривень, щоб проїхати державний кордон за “пришвидченою” чергою. Відповідно, жодної пільгової черги немає, а водіям, щоб чесно дочекатися власного часу перетину кордону, потрібно чекати більше доби!” — зазначив керівник Волинської обласної організації Руху “Справедливість” Назар Романюк.

Усі хто займався контрабандою цигарок і тому подібне, і надалі успішно здійснюють свою діяльність, черги перед перетином кордону збільшились, митники та прикордонники не готові до такого напливу людей, наголошує він. Тому, перш ніж здійснювати подібні нововведення, владі варто було б підготувати митні пости та працівників.

“Але кого хвилює? Перед президентом відрапортували ж: “усе добре!”. Тож, хаос і надалі пануватиме, а черги і кількість бажаючих “проплатити” ростиме в геометричній прогресії. Ось такий безвіз”, — говорить Назар Романюк.

Закарпаття: приїзд президента загальмував роботу митниці
У перші дні безвізового режиму із Європою, за спостереженням активістів Руху В. Наливайченка “Справедливість”, на митних пунктах пропуску із країнами Європи, що знаходяться на Закарпатті, жодного ажіотажу, перешкод та порушень у перетині державного кордону не спостерігалося.

Всі пункти пропуску працювали у звичному режимі, окрім періоду перебування на деяких із них президента Петра Порошенка. Робота там на деякий час гальмувалася, але особливих незручностей подорожуючим це не доставляло, бо їх було не багато. Характерно, що президента Порошенка, який символічно відкривав «двері в Європу» разом із словацьким президентом Кіскою, повезли не на піший перехід кордону, яким користуються люди, а на вантажний митний термінал. Сучасний і більш облаштований.

Загалом, очікуваного збільшення напливу бажаючих, які б бажали виїхати до Європи у ці дні, на кордонах у Закарпатті не спостерігалося

Львівщина: чи є ліміт у польських прикордонників?

На пропускних пунктах Львівщини – без черг. Потік людей невеликий. За інформацією із власних джерел активу Руху “Справедливість”, на пропускному пункті Рава – Руська – Гребене 12 червня (за 12 годин — 8-мої ранку до 8-мої вечора) перетнуло кордон трохи більше 1 600 осіб, із них лише 8 — по безвізу (це — 0,5% від загальної маси).

“Ті, хто мають можливість подорожувати спроможні виготовити візу. Низький рівень життя є основною причиною, по якій безвіз нам не допоможе подорожувати Європою”, — коментує такі дані керівник Львівської обласної організації Руху “Справедливість” Петро Колодій.

У активістів, які моніторили ситуацію на кордоні з дня введення безвізового режиму, склалося враження, що у поляків встановлений ліміт перепуску українців через кордон, у якийсь момент робота на польському кордоні просто гальмується. І це питання має бути темою обговорення міжурядових комісій, цю ситуацію має прояснити МЗС.

“Відкриття нових пропускних пунктів реально б могло покращити якість надання адміністративних послуг на кордоні”, — зауважує Петро Колодій.

До слова, Словаччина ще у 2016 році побудувала власним коштом сучасну інфраструктуру для пропуску пішоходів і велосипедистів у міжнародному пункті пропуску “Ужгород — Вишнє Немецьке”. Однак термінал досі не запрацював через зволікання Києва. Україна досі не відповіла на дипломатичну ноту словацької сторони.

Чернівецька область: від відсутності нормальної інфраструктури страждають далекобійники. Поки що…

КПП Порубне – Сирет. Колія із фур. Далекобійники скаржаться на відсутність елементарних саніторно-гігієнічних умов. У Чернівцях поставили онлайн камери, що добре, але при цьому не забезпечили людей, які, буває, більше доби стоять на кордоні, туалетами та можливістю прийняти душ.

Щодо українців, які перетинають кордон на легкових автомобілях, то черги немає. Цьому є декілька об’єктивних причин.
“По-перше, Чернівецька область — прикордонна область, яка багато років живе життям постійного перетину кордону і тому місцеве населення вже давно це питання вирішило для себе. По-друге, як показало опитування, яке проводила команда “Справедливості” Чернівецької області, дуже багато людей чули про безвіз багато років, і до останнього не вірять, що це все ж відбулося. 97 % респондентів не користуються безвізовим режимом, причому більша половина з них, перетинають кордон з метою здійснення робочої поїздки.

По-третє, у більшості ще не наступив той момент, коли потрібно буде вирішити питання щодо відпустки чи ділової поїздки за кордон”, — підкреслив керівник Чернівецької парторганізації Руху В. Наливайченка Ігор Кобеля, перебуваючи на КПП Порубне – Сирет.

У більшості ще не наступив той критичний момент, щоб наважитися на «емоційну та нервозну» процедуру заміни паспорту. Тому ще є час привести до ладу інфраструктуру, щоб ситуація з далекобійниками на кордоні не стала стандартною для всіх, хто матиме бажання поїхати за кордон.

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=-PJU8xbPGZE&feature=youtu.be

БезВіз – це свобода

Це подяка європейців мільйонам українців, які стояли на Євромайдані і виборювали європейські цінності. Тому нинішня українська влада не має права знівелювати цей здобуток народу! У перший день безвізу кордон по біометрічному паспорту перетнули 3% українців. Про що це свідчить? Про шалену недовіру людей. І цю ситуацію треба виправляти!