«Панамські документи» кримінальні справи по всьому світу, в Україні — жодної

 

Впливове німецьке видання Deutsche Welle пише про корупцію в Україні і напряму звинувачує найвище керівництво нашої держави. Лідер руху «Справедливість» Валентин Наливайченко неодноразово заявляв: найбільша загроза України — це агресія зовнішня на Сході і внутрішня – це корупція вищої верхівки влади.

У 79 країнах світу офшорний скандал із «панамськими документами» призвів до обшуків, перевірок чи розслідувань. Попри ім’я президента серед фігурантів скандалу реакції з України — жодної.

Офшорний скандал, викликаний публікацією журналістами-розслідувачами так званих «панамських документів», мав наслідком проведення щонайменше 150 різноманітних допитів, перевірок чи розслідувань з боку тих чи інших державних органів у 79 країнах світу. Такі дані випливають з дослідження, яке в четвер, 1 грудня, опублікував Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ), який збирав інформацію про офшорні компанії в різних країнах перед її оприлюдненням у квітні 2016 року. Слідчі дії та перевірки на факти відмивання грошей, уникнення від сплати податків, різноманітних фінансових злочинів чи інших правопорушень стосуються загалом понад 6,5 тисяч осіб та компаній.

Урядові структури різноманітних держав повідомили, що «панамські документи» допомогли їм повернути чи заарештувати загалом близько 110 мільйонів доларів США. Найбільшими сумами стали понад 80 мільйонів доларів у Колумбії, 20 мільйонів у Мексиці, 1 мільйон доларів у Словенії та навіть 375 фунтів срібних злитків в Австралії. Мільярдні суми на даний момент вивчаються на предмет можливих фактів ухиляння від сплати податків.

Від Островів Кука до США

Реакції на офшорний скандал можна було спостерігати як у маленьких країнах на кшталт Сейшельських Островів, Островів Кука чи Сінгапуру, так і в США, Євросоюзі чи Індії. Лише у листопаді влада Ісландії, Великобританії, Канади, Франції, Індії та Пакистані оголосила про перевірку на предмет ухиляння від сплати податків загалом щодо близько 1300 осіб. За даними ЗМІ, лише в в Ісландії понад сотня випадків потенційних податкових злочинів на даний момент вивчається слідчими, близько 50 справ були передані до прокуратури. У Великобританії правоохоронці повідомили про наявність адміністративних та кримінальних проваджень у зв’язку з ухилянням від сплати податків щодо 22 осіб, а офшорні оборудки ще 43 британців на даний момент вивчаються слідчими на предмет наявності складу злочину.

У Європолі повідомили, що виявили близько 3,5 тисяч можливих зв’язків між даними з бази «панамських документів» та розслідуваними організацію справами щодо організованої злочинності, ухиляння від сплати податків та інших. 116 із них пов’язані з проектом розслідувань Європолу щодо ісламістського тероризму Hydra. «Головне — це те, що ми можемо встановити зв’язки компаній з «панамських документів» не лише з економічними злочинами на кшталт відмивання грошей, але й із тероризмом, російськими організованими злочинними групами, наркоторгівлею, торгівлею людьми, нелегальною імміграцією, кіберзлочинністю», — цитує ICC очільника підрозділу фінансових розслідувань Європолу Сімона Ріонде.

З України — жодної реакції

«Панамські папери» в низці країн мали і політичні наслідки, зокрема й для представників чи навіть голів урядів. Найгучнішим випадком стала відставка прем’єр-міністра Ісландії Сігмюндюра Гюннлейгссона. Утім, автори дослідження зазначають, що сім із десяти держав, імена нинішніх чи колишніх лідерів яких фігурували в «панамських документах», або взагалі жодним чином не відреагували на оприлюднену інформацію, або ж відмовилися проводити будь-які розслідуванняУкраїну разом із Катаром та Саудівською Аравією автори дослідження наводять як приклади держав, парламенти яких відмовилися створювати відповідні слідчі комісії. Український президент Петро Порошенко також є одним із фігурантів офшорного скандалу. Зокрема його називали прямим власником акцій фірми Prime Asset Partners Ltd, зареєстрованої на Британських Віргінських островах за два місяці після перемоги Порошенка на президентських виборах, яка не була вказана в його деклараціях за 2014-2015 роки. Крім того, за результатами дослідження ICIJ, фінансові та юридичні консультанти президента України вивели в офшор активи найбільшого в Європі кондитерського концерну Roshen. Це могло бути використане для уникнення сплати компанією податку з продажу в Україні. Після оприлюднення цієї інформації Порошенко відкинув звинувачення на свій бік, заявивши, що на всі запитання повинні відповідати компанії, яким він доручив управління своїми активами.

Крім самого Порошенка, у «панамських документах» фігурують прізвища його близьких бізнес-партнерів. Зокрема, Сергій Зайцев, який очолює департамент із зовнішньоекономічної діяльності компанії «Рошен». Через офшорні компанії на Британських Віргінських Островах на Зайцева оформлений, зокрема, крохмальний завод у Німеччині, який перебуває в управлінні бізнес-структур українського президента. Як з’ясувала DW, обрана юридична конструкція дає можливість мінімізувати податки у Німеччині.  

Загалом, за даними ЗМІ, у «панамських документах» фігурують близько 600 українців. Серед них як наближені як до нинішньої влади, так і люди з оточення екс-президента Віктора Януковича.