Боротьба з корупцією, а не її імітація!…

Справжня боротьба з корупцією в країні лише імітується.

Межа тонка, але принципова.

Боротьба із корупцією — це коли гучні прізвища не замовчуються, коли  переслідуються посадовці та олігархи найвищого рівня, а не злочинці середньої ланки. В Україні справжніх борців із корупцією одиниці. Здебільшого мова йде про викорінення хабарництва.

Таких прикладів і таких політичних лідерів, які розуміють різницю між корупцією та хабарництвом — небагато, але вони є. Насамперед, це Валентин Наливайченко, з яким я працював у СБУ і який порушував чи не перші гучні антикорупційні справи.

Наливайченко, якому властиве загострене відчуття справедливості, добре робив свою роботу, завжди вимагав скрупульозності від підлеглих у зборі доказів, системно і систематично передавав матеріали усіх справ щодо високопосадовців до генеральної прокуратури, і хоч був у своїх діях доволі самостійним (давалося взнаки призначення парламентом), все доповідав «нагору», тобто першій особі.

Я абсолютно переконаний, що для очищення України від корупції має бути політична воля і бездоганна репутація її керівників. Якщо такої волі немає, то жодна гучна справа не лише не одержить розвитку, але й система викине того, хто посягне на «святе».

Саме так сталося і з Наливайченком.

Тиша «нагорі» доволі швидко обернулася для нього відставкою, але про це згодом.

Аналізуючи риторику оббріхувачів Наливайченка, багато з яких сидять у Москві і не можуть йому пробачити не лише декадебізацію СБУ, відродження української національної пам’яті, ефективну протидію ФСБ і ГРУ, не можна не помітити і широку палітру примітивної брехні: від торгівлі голландськими картинами – до відсутності успіхів у боротьбі з корупцією.

Жодним чином не намагаючись співати Наливайченку «осанну», але й не вважаючи за потрібне коментувати нісенітниці про «захопленння голландським мистецтвом» чи його особисте життя, я вирішив нагадати декілька відомих антикорупційних справ, до яких він мав безпосередню причетність.

Я скажу те, що Наливайченко ніколи не скаже в силу системи його особистих цінностей.

Справа судді Станік.

2007 рік – СБУ встановила факти неправомірного збагачення родини скандальної судді Конституційного Суду України Сюзанни Станік. Тієї Станік, яку було звільнено з посади за порушення присяги і яку поновив на посаді один із районних судів Луганська!

Перші «Чорін каси» МІНТРАНСУ.

2007-2008 рр. – розслідування зловживань з боку високопосадовців Мінтрансу, наслідком якого стали кримінальна справа і затримання тодішнього міністра Рудьковського. Нагадаю, що Рудьковський був не лише міністром, але й багаторічним спонсором партії курованих Москвою соціалістів.

Ні монополізації ринку енергеносіїв.

Починаючи з 2007 року саме СБУ звертала увагу керівництва держави на загрозу втрати Україною контролю над власною ГТС в інтересах російського «Газпрому». Тоді ж, було розслідувано махінації із поставками туркменського газу в Україну 2004-2007рр. Ця копітка робота, врешті-решт, перешкодила монополізації ринку енергоносіїїв, стримала експансію «Газпрому» на українському та європейському напрямах.

Затримання «Колядника» Зварича.

2006-2009 рік – викриття суддівської корупційної піраміди та арешт 2008 року сумнозвісного «судді-колядника» Зварича. Ще тоді, голова СБУ Наливайченко заявляв наступне: «Я розумію, що це не єдина піраміда. Я думаю, тепер за цю справу потрібно взятися як за важіль, і очистити всю судову систему. Тоді буде зрозуміліше і політикам, і парламентарям, в чому сенс судового реформування. На мій погляд, зараз вся система прогнила. І взагалі, якщо в ній можна вибудувати піраміду так, як вона була вибудувана Зваричем, то це не судова система. Значить, немає стримувань, противаг, немає контролю, — а значить, взагалі немає правосуддя». Ці слова було сказано 2008 року. Відтоді майже нічого не змінилося, досі справжню судову реформу нам підміняють імітацією.

Звинувачення представників режиму Януковича.

2014 року саме СБУ висунула ґрунтовні корупційні звинувачення на адресу високопосадовців режиму Януковича: Азарова, Клюєва, Арбузова, Табачника, Сівковича, Курченка, Пшонки, Клименка, Колобова, Калетника, Ставицького, Захарченка, Присяжнюка та інших. При чому, мова йшла не про «політичні злочини», а про розкрадання бюджетних коштів, ухилення від сплати податків, розкрадання державного майна, рейдерство, отримання протиправної вигоди у особливо великих розмірах, відмивання злочинних доходів.

Кто кришує «БРСМ – НАФТУ»

Червень 2015 року – зібрані докази, запрошена група фахівців ФБР США для повернення з офшорів викрадених від незаконної діяльності «БРСМ-нафти» грошей. Направлена вимога до ГПУ покарати  тодішнього заступника Генпрокурора України, який отримував незаконну винагороду. Це саме те підприємство, на нафтобазі якого сталася екологічна катастрофа та одна з найбільших пожеж в історії України. І це саме той заступник Генпрокурора, якого звинуватили у незаконному присвоюванні 140 га державних водойм, зловживаннях владою та захопленні чужого бізнесу.

Конституційний заколот часів Януковича.

Червень 2015 року – Наливайченко зібрав докази і організував допити суддів Конституційного суду часів Януковича. СБУ тоді оголосила підозру про зловживання службовим становищем і голові Конституційного суду України Бауліну. По суті голова КС сприяв «узурпації влади» Януковича. Коли судді ухвалили зміни до Конституції у 2010 році та пізніше, коли ухвалювали «диктаторських закони» 16 січня 2014, які дозволили Януковичу узурпувати всю владу в країні. Сьогодні ця справа не рухається. У ГПУ лежить подання на сімох суддів КС…

Офшорний скандал.

2015 рік – публічна заява тоді ще голови СБУ В.Наливайченка про корупційні дії та офшорні зловживання одіозного нардепа Кононенка. І це не просто депутат президентської фракції, а одна із найвпливовіших осіб в сучасній українській політиці.

Навіть назви сумнозвісних панамських офшорів діючих українських клептократів, уперше було озвучено не авторами гучного «панамагейту» і не сайтом www.kleptocracyarchive.org, а Наливайченком, більш ніж за рік до початку міжнародного скандалу. Правда у відставку за це було відправлено чомусь Наливайченка, а не причетних до фінансових махінацій!

Масштабні антикорупційні справи можуть тривати значний час, можуть виглядати в очах громадськості як «суто політичні» і, на жаль, далеко не завжди завершуються покаранням відомих осіб. Але так боряться із корупцією у європейських демократичних державах і це єдиний дієвий спосіб очищення та оновлення Держави. Усе інше – замилювання очей і звичайна відомча статистика.