Сербія проросійська, але не антиукраїнська країна, — М. Лубківський

photo_2017-11-15_10-58-55Про дипломатичний скандал між Україною та Сербією, його специфіку та штучність розповів Надзвичайний та Повноважний посол, координатор Руху «Справедливість» Маркіян Лубківський в ефірі «Громадського радіо».

«Я думаю, що конфлікт можна охарактеризувати як бурю у склянці води. Сербія точно не є тією країною, з якою Україні варто псувати стосунки і розвивати кризу. Я думаю, що напруження у відносинах із Сербією виникло через слова посла України у Республіці Сербія Олександра Александровича, які стосувалися участі сербських найманців у агресії проти України на сході. Так, це дійсно є фактом. Я добре пам’ятаю: коли ще працював в Службі безпеки в часи Валентина Наливайченка, ця проблема існувала. Вона існує і досі», — підкреслив Лубківський.

У той же час він зауважив, що дійсно прикрим є аспект, що сербські найманці поїхали воювати проти України: «Цю проблему я би вирішував дипломатичними шляхами. Тим паче, що Сербія готова до вирішення такої проблеми. Якщо я не помиляюся, то майже 50 сербських громадян підпали під дію закону, який був прийнятий Республікою Сербія у 2014 році, який забороняє громадянам цієї країни воювати у збройних формуваннях де б це не було».

Також дипломат наголосив, що спроби нав’язати думку, що Сербія є російським сателітом на Балканах, — марні, це не більше ніж міф: «Я працював у Сербії, вважаю, що добре знаю цю країну, добре знаю настрої. Серби можуть бути проросійськими. Вони досі багато в чому живуть міфами щодо доброго чи великого Івана, який прийде їм на допомогу, але він ніколи реально не приходив. Але серби не є антиукраїнськими.

doc_2017-11-15_13-29-13Я би у стосунках з цією країною був би максимально обачним і конструктивним. Однозначно участь сербських найманців у агресії проти нас не є державною політикою Республіки Сербія. І Сербія на цьому неодноразово наголошувала. Коли Сербія стане членом Європейського Союзу, а Україна буде кандидатом на вступ до ЄС, ми будемо вести переговори з усіма країнами-членами ЄС, зокрема і Сербією. Проблемні питання будуть поставати на порядку денному. Сьогодні нам важливо і з Сербією, і з Угорщиною, і з Польщею максимально наблизитися до порозуміння з ключових проблемних питань, які є в двосторонніх відносинах. Не треба сприймати Сербію як ще одну російську губернію. Це країна, яка однозначно має бути серед наших союзників».

Щоб добитися цього союзу, вважає Маркіян Лубківський, треба провести консультації міністерств закордонних справ, потрібно провести зустрічі силовиків по лінії міністерства оборони, спецслужб, потрібно, щоб був особистий контакт між міністрами закордонних справ.

Було б добре, якби міністр Клімкін здійснив телефонну розмову з Дачичем або й зустрівся з ним, щоб зняти ці питання. «Окрім того, дуже важливою є співпраця з Республікою Сербія в міжнародних організаціях. Я маю на увазі передусім ООН, ОБСЄ. У міжнародних організаціях країна підтримує тебе, якщо ти підтримуєш її», — резюмував М. Лубківський.

Повний ефір: https://hromadskeradio.org/programs/kyiv-donbas/serbiya-prorosiyska-ale-ne-antyukrayinska-krayina-markiyan-lubkivskyy