«Іловайський Деісис» висунуто на Шевченківську премію

9363CADB-B01A-431E-9D79-4C2336142EEBМіжнародний інститут культурної дипломатії висунув роботи київських митців Софії Атлантової та Олександра Клименка з циклу «Іловайський Деісис» на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Цикл «Іловайський Деісис» є частиною масштабного мистецького проекту «Ікони на ящиках з-під набоїв» – спільного проекту з Першим добровольчим мобільним шпиталем ім. Миколи Пирогова. Тринадцять творів циклу присвячено трагічним подіям серпня 2014 року під Іловайськом, коли українські війська понесли важкі втрати в боях проти російських агресорів. Як ідеться в поданні, «Іловайський Деісис» – одна з перших в українському образотворчому мистецтві спроб звернутися до цієї драматичної теми.

Як пояснюють автори робіт, Деісис – грецькою «моління» – в іконописі є зображенням Ісуса Христа (Пантократора) як судді на Страшному Суді, а також низки святих, що предстоять перед Спасителем у молитві за людство. Тож «Іловайський Деісис» є сучасною інтерпретацією такої іконографічної композиції. У нашому випадку святі приносять молитву передовсім за загиблих в Іловайському котлі українських військових.

Роботи з проекту «Ікони на ящиках з-під набоїв» за останні два роки експонувалися у кількох десятках міст Європи, зокрема у стінах Європарламенту, Литовському сеймі. Проект уже зібрав понад два мільйони гривень, які автори передали ПДМШ, аби рятувати життя й здоров’я наших співгромадян. Таким чином, вони на практиці реалізовують головну ідею проекту – перетворення смерті на життя.

Посилання на каталог: http://www.medbat.org.ua/wp-content/uploads/2017/10/Ilovaysk-Deisis_Catalog_with_cover.pdf