Нолан Петерсон: головний екс-розвідник, який бореться з корупцією в Україні

 

Без названия

Матеріал відрмого американського військового журналіста та колишнього пілота сил спеціальних операцій ЗС США Nolan Peterson http://www.nolanwpeterson.com/about-me/, базований на його розмові із екс-головою СБУ, лідером Руху «Справедливість» Валентином Наливайченком, після появи у «Daily Signal» (http://dailysignal.com/2017/01/14/ukraines-former-top-spy-goes-after-a-new-enemy-corruption/), вийшов і у «Newsweek» (http://europe.newsweek.com/nolan-peterson-top-spy-who-fighting-corruption-ukraine-543723?rm=eu). Приємного ознайомлення усім, хто ще не читав.

Нагадаємо, що пан Нолан, який має значний бойовий досвід у Іраку та Афганістані і добре розбирається у питаннях міжнародних відносин і конфліктів, є сьогодні одним із найкраще обізнаних фахівців у питаннях агресії Росії проти України.

Екс-очільник Служби безпеки України перейшов від вистежування російських шпигунів до боротьби з найбільшою загрозою для країни – корупцією. “Питання в тому, зможемо ми вижити, чи ні?” – розповів Валентин Наливайченко.

Валентин Наливайченко

Наливайченко у свої 50 років — двічі голова Служби безпеки України, яка стала “українською наступницею” підрозділу КДБ (головна Служба безпеки Радянського Союзу) в Українській Радянській Соціалістичній Республіці.

“На кону виживання країни, – сказав Наливайченко. – На кону – чи нарешті нам вдасться встановити верховенство права та побудувати життєздатну країну замість того хаосу, корупції, слабкості та нездатності захистити наші території та нашу державу. Тож, на кону – наша країна та її незалежність”.

Під час інтерв’ю “The Daily Signal” Наливайченко був одягнений у солідний костюм та краватку. Він вільно говорив англійською – свідчення його лінгвістичної університетської освіти. Його ввічливі манери та емоційний стиль, у більшій мірі, вказують на його дипломатичне минуле та на те, що він був парламентарем, аніж на час, коли він очолював силове відомство.

Уперше Наливайченко очолював СБУ з 2006 по 2010 роки. Вдруге він став головою Служби безпеки 24 лютого 2014 року, через два дні після того, як був повалений колишній режим президента Януковича, а сам він втік до Росії наприкінці Революції Гідності.

Наливайченко також був парламентарем та обіймав посаду заступника міністра закордонних справ України.

Звільнення Наливайченка в 2015 році зі Служби безпеки було суперечливим. У червні 2015-го, коли Служба займалась розслідуванням справ українських високопосадовців у зв’язку з фінансовими злочинами, президент України Петро Порошенко звільнив Наливайченка з поста очільника СБУ.

Сьогодні Наливайченко є лідером двох нових, але вже відомих антикорупційних політичних платформ: Громадсько-політичного руху “Справедливість” та “Антикорупційного руху Валентина Наливайченка”.

“Наші громадяни, прості люди страждають від корупції, від корупції на найвищому рівні”, – наголосив Наливайченко, вдаривши кулаком по столі, підкреслюючи свої слова. “Мені дуже подобається вислів Черчилля під час Другої світової війни, – продовжує він. – “Якщо ти йдеш крізь пекло, продовжуй іти”. Якщо у нас панує корупція, це не означає, що ми маємо сказати: “Добре, нехай, ми — безнадійно занапащена країна”. Ні, це неправда!”.

Чистка

Підтримуючи свої дипломатичні зв’язки, Наливайченко нещодавно здійснив візит до Вашингтону, аби надати Конгресу докази участі Росії у війні на території східної України та домогтися допомоги з боку США у протидії з корупцією. У рамках своєї антикорупційної платформи Наливайченко закликав ФБР розслідувати фінансові злочини діючих та колишніх українських високопосадовців.

Він також прагне, аби судові рішення по корупційним справам виносились під наглядом прокурорів із США та ЄС. Водночас, він закликає Америку натиснути на представників української влади, аби нещодавно створене Національне антикорупційне бюро стало незалежним від виконавчої та судової гілок влади.

Наливайченко зазначив, що Україна має шанс “показати всьому світові, особливо росіянам, що після розпаду Радянського Союзу існує можливість, існує план “Б”, аби народи країн пострадянського простору стали демократичними, стали вільними від корупції, жили в некорумпованій державі, були незалежними”. “Україна належить до Західного світу”, – додав він.

Наливайченко також зауважив, що Україна має два-три місяці, аби показати реальний прогрес в антикорупційних заходах до того, як західні партнери почнуть відкрито демонструвати незгоду зі станом справ у країні і небажання продовжувати дію санкцій по відношенню до Росії.

“Толерантності від нової адміністрації Сполучених Штатів не буде”, – підкреслив Наливайченко. А вже наступного року “вірогідно відбудеться багато змін в Європейському Союзі”, сказав він. “І саме це, я вважаю, є вкрай важливим, коли ми говоримо про Європейський Союз та Сполучені Штати”, — наголошує політик.

Стратегія Наливайченка всередині України полягає в об’єднанні зусиль з лідерами громадянського суспільства, які працюють з пересічними громадянами. Він хоче переконати українців повірити у демократичний процес, не зважаючи, що більше ніж чверть століття після розпаду СРСР в країні панує олігархічний режим.

Валентин Наливайченко

Задля цієї цілі, дві антикорупційні організації Наливайченка, — “Антикорупційний рух” та Рух “Справедливість”, які налічують зараз більше 10 000 активістів по всій Україні, – надали безкоштовну правову допомогу більш ніж 3 000 українцям, які судяться з корумпованими чиновниками. Партнери Руху Наливайченка – Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Пирогова — також надали безкоштовну медичну  допомогу більш ніж 10 000 цивільних та військових у зоні бойових дій.

“Якщо ми хочемо зупинити російську агресію, якщо ми хочемо повернути не лише території, але й людей… що ми маємо показати їм? Повірте, не автомати Калашнікова і не танки. Ми маємо показати їм краще життя”, — говорить Наливайченко.

Життєвий устрій

Краще життя ще не настало для більшості українців. По-перше, гривня наразі є втричі дешевшою по відношенню до американського долару, ніж вона була перед початком Революції Гідності. Заробітна платня відповідно не виросла, щоб співвідноситись з рівнем падіння національної валюти, а це вкрай знизило купівельну здатність українців.

Також, корупція продовжує впливати на кожен аспект життя людей. Студенти університетів у Києві, наприклад, говорять, що давати хабара викладачам за те, щоб скласти іспит, – все ще доволі розповсюджена практика. Згідно опитування, яке було проведено в жовтні 2016 року Міжнародним республіканським інститутом за кошти канадського уряду, 30% українських респондентів, які відвідували лікаря протягом попереднього року, сказали, що дали хабара за отримані послуги. Серед тих, хто мав справу з поліцією, 25% сказали, що дали хабара.

Велика частина української економіки знаходиться в тіні, що в народі зветься “тіньовою економікою”. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України заявило, що “тіньова економіка” склала більше 40% внутрішнього валового продукту у 2015 році. Цей “чорний ринок” позбавляє уряд податкових надходжень до державного бюджету. Відповідно, багатьох воїнів, які повертаються з війни, здебільшого — призовники, не можуть законно повернутися на роботу по закінченню проходження військової служби. Багато ветеранів попередньо працювали неофіційно та отримували зарплату “в конверті”, щоб їхні роботодавці могли уникнути сплати податків.

Згідно дослідження Міжнародного республіканського інституту за 2016 рік, 72% респондентів заявили, що країна йде у хибному напрямку. Лише 11% сказали, що країна знаходиться на вірному шляху. Для порівняння, за рік до Майдану, у травні 2013 року, 69% українців говорили про те, що Україна йде хибним шляхом, а 15% вважали, що країна розвивається у вірному напрямку.

Згідно того ж опитування, 73% українців не задоволені діями Порошенка як президента, і 87% українців негативно оцінюють роботу парламенту.

Наливайченко зазначив, що в нього більше немає віри в Порошенка. “Для мене це — не особисте, – сказав він. – Будь-хто, хто стає президентом чи прем’єр-міністром, негайно стає частиною корумпованої та непрозорої системи. Вони одразу відтворюють ті самі радянські або корумповані практики та оточення… Тож, щоб позбавитись цього, знищити, змінити систему, перезапустити країну нам потрібно привести до урядових кабінетів абсолютно нових людей, з абсолютно іншим типом мислення, з іншою ментальністю”.

Новий бій 

Наливайченко — один із реформаторів нової формації в Україні, яка з’явилася після Революції 2014 року. Серед його союзників – колишній Президент Грузії Михеїл Саакашвілі, який у листопаді пішов у відставку з посади губернатора Одеської області. Це був акт протесту, як заявив Саакашвілі, проти саботажу і протидії з боку Порошенка і більшості української політичної еліти до процесу втілення антикорупційних реформ. Відтоді Саакашвілі започаткував власну антикорупційну опозиційну партію під назвою “Хвиля”.

Один позитивний аспект в Україні – це її перспективне громадянське суспільство. Політичні активісти та працівники гуманітарної сфери по всій країні, серед яких — багато представників покоління молодих людей 80-х років – початку 2000-х, дали поштовх поширенню демократичних норм і домагаються підзвітності уряду на найнижчому рівні. “В країні на місцевому рівні, на найнижчому рівні є справжнє бажання подолати корупцію, — сказав Наливайченко. – 15 або 20 років тому годі було й уявити, що в Україні буде таке потужне громадянське суспільство”.

Він продовжив: “Я пам’ятаю своїх батьків і як скромно жила сім’я в ті часи. І як ми молоді, ще діти, у Запоріжжі й інших регіонах мріяли про інше життя. Щоб мати шанс на вільний ринок, на верховенство права… створити нову країну з більшими можливостями для наших дітей. Наше краще майбутнє – тут, і ми повинні за нього боротися. Я не приймаю відмови. Ні від кого”.

Звільнення

На посаді голови СБУ Наливайченко прагнув очистити Службу безпеки від минулого радянського КДБ.  Він звільнив велику кількість особового складу, який ніс службу в СБУ, коли вона ще була підрозділом КДБ в Українській Радянській Соціалістичній Республіці. Наливайченку належить ініціатива розсекречення архівів СБУ щодо діяльності КДБ,  відкриття нових розслідувань щодо злочинів радянської влади в Україні, зокрема, масового голоду у 1930-х роках, відомого як Голодомор, організованого Йосипом Сталіним.

16252107_1016752658457329_3124664649016160016_o

Він також вистежував і висилав з України російських шпигунів, які працювали на службу -наступницю КДБ – Федеральну службу безпеки Росії (ФСБ). “У СБУ я почав з того, що відмовився від методів роботи КДБ, — сказав Наливайченко. – Я був першим і єдиним головою СБУ, який власне почав затримувати офіцерів ФСБ в Україні”.

Наміри Наливайченка по очищенню особового складу СБУ вийшли за межі питань безпеки. Він хотів викорінити зі Служби “совкову ментальність”. Щоб поповнити поріділий склад СБУ, Наливайченко призначав на посади молодих політичних активістів і реформаторів, які не мають досвіду життя у Радянському Союзі. “Це мій підхід і моє розуміння того, як це можна було б зробити в країні в цілому,” – сказав Наливайченко, пояснюючи, як розпочате ним очищення СБУ можна було б взяти за зразок для проведення загальнонаціональних реформ.

Щоб побороти корупцію в Україні, Наливайченко пропонує привести до влади нове покоління політичних лідерів і бізнесменів.

“Нехай відбудеться зміна поколінь в Україні, — сказав він. – Нехай нове покоління обіймає посади, нехай вони нарешті керують країною… настав час відійти від старих методів”.

Другий термін Наливайченка на посаді голови СБУ припав на буремний період в Україні. Наступні після Революції Гідності місяці, у лютому 2014 року Росія розпочала гібридне вторгнення на український Кримський півострів і, врешті-решт, анексувала цю територію.

Після захоплення Криму Росія розпочала опосередковану війну на Донбасі. Об’єднані сили проросійських сепаратистів і російських регулярних військ у 2014 році перейшли у наступ на сході України, тоді існували побоювання розколу держави на дві частини або того, що російські війська зосереджені на кордоні з Україною, можуть розпочати повномасштабне вторгнення. У той час у Києві постреволюційний уряд намагався встановити свою легітимність і виконати продемократичні обіцянки, дані людям на Майдані. Окрім того, керівництво країни намагалося по крихтах організувати воєнну кампанію із залишків Збройних сил України, які були спустошені десятиліттями корупції і спрямованого занепаду.

Посеред усього цього Наливайченко дав поштовх для порушення кримінальних справ проти корумпованих представників державної влади.

Нове протистояння

В Україні різняться думки з приводу ієрархії загроз, що постають перед країною. Майже трирічна війна між українськими військами та об’єднаними силами проросійських сепаратистів та підрозділів регулярної армії РФ продовжує клекотіти на Донбасі. Близько 10 000 українців вже загинули у ході цього конфлікту, а майже 2 мільйони осіб були змушені залишити свої домівки. За даними звіту, підготовленого Інститутом економіки і миру, війна коштувала Україні 20% її ВНП у 2015 році.

Режим припинення вогню, погоджений у лютому 2015 року, було зірвано. Військові й цивільні гинуть майже кожного дня від мін, артилерійського вогню, ракетних ударів та перестрілок зі стрілецької зброї.

Збройні сили України модернізувалися починаючи з 2014 року, але багато військових, які провели майже три роки на передовій, скаржаться, що й досі не отримують базового забезпечення.

Валентин Наливайченко

Попри людські та фінансові втрати у війні, на думку Наливайченка, головна загроза, що стоїть перед Україною сьогодні, походить не з району бойових дій на Донбасі, а зосереджена у приміщеннях урядових структур, розташованих у Києві. “Якщо ви не зрозумієте, наскільки глибокою та руйнівною є корупція, ви не зможете виграти війну, – зауважив політик. – Ця система, у моєму розумінні, вже не працює. Й завдяки війні, російській агресії, ми нарешті розуміємо, чому саме. Просто ми як країна вже більше не маємо часу та простору для продовження дії таких корупційних механізмів”.

Однак, існує малопримітна група, яка складається переважно з вищих військових чинів, які мають протилежну точку зору: мовляв, пріоритет має надаватися зусиллям, направленим на військове протистояння, а не на боротьбу з корупцією. Українські військові високопосадовці, які давали інтерв’ю медіа-агентству “The Daily Signal”, висловилися проти амбіційних антикорупційних планів поки країна знаходиться у стані війни.

Валентин Наливайченко

Поза владою

Перебуваючи на посаді голови СБУ, Наливайченко ініціював розслідування пожежі на нафтосховищі поблизу Василькова під Києвом, що сталася 8 червня 2015 року. За оцінкою подій, наданою Наливайченком, у ході розслідування було виявлено причетність деяких урядовців до фінансових злочинів.

Слідчі також виявили неприховану участь російської компанії у діяльності нафтосховища. За словами Наливайченка, він особисто звітував про зібрані докази Порошенку та наполягав на видачі ордерів на арешт. І вже 15 червня 2015 року Порошенко звільнив Наливайченка з посади очільника СБУ. А три дні потому український парламент проголосував за зняття Наливайченка з посади.

Валентин Наливайченко

“Саме тому я вирішив бути поза урядом, — зазначив Наливайченко. – Я дійсно зрозумів і знаю напевне, що бути підлеглим та протидіяти корупції, що знаходиться над тобою, неможливо. Або ти стаєш частиною цієї корумпованої групи людей, або ти поза нею. Тут проходить червона смуга. Для мене це було чітке рішення”.

Адміністрація Порошенка відхилила запит на коментар до цієї статті. Але у заяві, надісланій електронною поштою на адресу агентства “The Daily Signal”, СБ України звітувала на захист власної діяльності із проведення розслідувань та притягнення до відповідальності урядовців-корупціонерів. “Після Революції Гідності керівництво держави дало правоохоронним органам чітку вказівку розпочати реальну боротьбу з корупцією, незважаючи на посади, приналежність до політичних партій та кількість зірок на погонах”, — написали представники СБУ у зверненні до “The Daily Signal”.

За інформацією СБУ, у 2016 році спецслужба провела розслідування за фактом корупції проти 673 посадових осіб України, у порівнянні із 545 особами у 2015 році та 359 особами у 2014 році. За даними СБУ, розслідування, проведені Службою, привели до винесеня обвинувального вироку 256 посадовцям у 2016 році, порівняно із 184-х – у 2015 році та 181-го – у 2014 році. “Це демонструє інтенсифікацію діяльності відомства у цьому напрямку” – було сказано у заяві СБУ.

Наливайченко визнав, що деякого прогресу у боротьбі з корупцією в Україні було досягнуто, але зазначив, що справи, відкриті за фактом корупції протягом останніх декількох років, переважно проти посадовців середньої та нижньої ланок.

“Найгірше, на мою думку, те, що жодну особу, яка представляла верхівку попередньої влади, не було притягнуто до відповідальності, — сказав Наливайченко. – Жодного розгляду справи у суді або інших процесуальних дій не було організовано цим урядом, представниками нинішньої влади. Я вважаю, це найгірша річ для країни й для українців”.