Події в Боснії і Герцеговині можуть підказати модель поведінки України на міжнародній арені щодо самопроголошених т.зв. ДНР та ЛНР, а також вказати шлях до реінтеграції тимчасово окупованих територій, — М.Лубківський

Координатор руху «Справедливість» Маркіян Лубківський прокоментував  недільний референдум у Республіці Сербській. На його думку: Українським дипломатам варто дуже уважно відстежувати події в Боснії і Герцеговині, бо вони можуть підказати модель нашої поведінки на міжнародній арені щодо самопроголошених т.зв. ДНР та ЛНР, а також вказати шлях до реінтеграції тимчасово окупованих територій».

IMG_0597

Водночас Лубківський розбиває поширений міф про те, що Республіка Сербська може відділитися від Боснії і Герцеговини. На думку екс-посла у Хорватії такий сценарій малоймовірний. У своєму блозі на на LB.UA дипломат називає три причини, чому не варто чекати появи нової гарячої точки в Європі.

«Перше. Референдум, по суті, не підтримав «старший брат» боснійських сербів — офіційний Бєлград. Президент Республіки Сербія Алєксандр Вучич  проводить чітку лінію на пониження температури, про що свідчать його збалансовані заяви щодо відданості Дейтонським домовленостям, неподільності Боснії і, разом з тим, підтримки існування Республіки Сербської.

Республіка Сербія, попри «братську» риторику у стосунках з Росією, міцні економічні та гуманітарні зв’язки впевнено рухається в бік членства у ЄС, відкриваючи одна за одною переговорні глави. Експерти вважають, що лише обережність і небажання псувати відносини з РФ, заважають молодим і амбітним сербським лідерам оголосити курс про вступ до НАТО. Але це — питання часу.

Друге. Свою однозначно негативну позицію з приводу референдуму та його можливих наслідків виказали ключові представники ЄС і високий представник у БіГ Валентин Інцко.

І в Брюсселі, який декілька днів тому прийняв заявку БіГ на вступ до Європейського Союзу, і в Пале та Сараєві, добре розуміють, що будь-який ймовірний конфлікт перекреслить інтеграцію неподільної Боснії до ЄС.

Третє. Росія не стане жорстко втручатися у ситуацію навколо референдуму в Республіці Сербській, хоча, безумовно, спробує її використати у власних геополітичних і внутрішніх інтересах.», — вважає координатор руху «Справедливість» .  Росія, на думку дипломата, може стати як арбітром у ситуації навколо референдуму у Республіці Сербській так і роздмухувачем ймовірного конфлікту.