Валентин Наливайченко: «Повернемо один офшор – вирішимо всі екологічні проблеми на Прикарпатті»

171717171717171717171717171717171717171717171717_74d01Лідер Руху «Справедливість» Валентин Наливайченко розповів КУРСу, чому не став пити з Порошенком шампанське, коли Україна стане електронною і хто відновить довіру до влади.

Колишній очільник СБУ, лідер Руху «Справедливість» Валентин Наливайченко заявив про намір балотуватися у президенти на наступних виборах. Під час візиту на Прикарпаття політик розповів, як подолати корупцію у владі та видворити зовнішнього агресора з країни. Такі обіцянки чуємо не вперше. Втім, Наливайченко впевнений, що це вдасться!

– Ви неодноразово заявляли про необхідність створення в Україні справді незалежної і ефективної правоохоронної системи, яка сповідуватиме верховенство права, а не право сили. Також ви казали, що важливою частиною цієї системи має стати реформа Служби безпеки України. Ви двічі очолювали СБУ, що заважало робити обіцяне?

Коли я очолював СБУ, відомство саме так і працювало. І головний принцип в роботі всієї правоохоронної системи, який я відстоюю, – це безпека людини, конкретного громадянина. Має бути вибудувана жорстка і логічна система правоохоронних і спеціальних служб України. Головні загрози нацбезпеці: внутрішні – корупція, зовнішні – російська агресія. Я, як професіонал, маю чіткий план. Проти внутрішнього агресора має бути створений Антикорупційний суд. Саме тому я його вимагаю разом з європейськими і американськими партнерами. І цей Антикорупційний суд має створити дієву гостру систему боротьби з корупцією у владі з публічними процесами, покараннями і поверненням вкраденого (розмова відбулася за кілька годин до голосування у ВР за Антикорупційний суд  КУРС).

У березні цього року я домовився з американськими партнерами, що всі офшори, в тому числі і нинішнього Президента, все, що було викрадене, буде повернуто. Але для цього потрібні судові рішення в Україні. Тому нам з вами, всім українцям так потрібен Антикорупційний суд. Тому що один офшор – це сотні мільйонів доларів. Один офшор повернемо – і вирішимо всі екологічні проблеми на Прикарпатті – від ліквідації сміттєзвалищ до Домбровського кар’єру в Калуші.

Далі – боротьба з корупцією. Зовнішній агресор Росія – загроза нашій нацбезпеці. Відповідно мають бути створені антитерористичний центр і справжня бойова контррозвідка, і згодом саме в контррозвідку має перетворитися СБУ. У бойовий антитерористичний центр мають бути зведені всі сили і засоби, які зараз розрізнені.

У всіх інших правоохоронних органів мають бути різко скорочені слідчі функції, має бути заборонене втручання в бізнес, і єдина установа, яка має відповідати за боротьбу з злочинністю, одна і централізована – це поліція. Крапка. Прокурори мають перестати бути мільйонерами і мільярдерами, а стати виключно скороченим невеличким органом з представлення державного обвинувачення в судових установах України. Та наглядати за законністю в правоохоронних органах.

Злочинна бездіяльність влади призвела до того, що другий рік ще немає окремого слідчого органу – Державного бюро розслідувань. Є керівник, є метушня навколо, а самого ДБР так і немає. Тому у правоохоронній системі має бути зрозуміло, що безпека людини – це головне. Під це завдання має бути вибудувана система. Як я сказав, боротьба з корупцією – це Антикорупційний суд, НАБУ, Спецпрокуратура. Поліція і вся правоохоронна діяльність – це протидія криміналітету на вулицях, громадська безпека. Спеціальна служба – контррозвідка і боротьба з тероризмом як протидія агресії Росії і російським спецслужбам. Логіка, порядок і відповідальність.

– Нещодавно ви заявили про плани брати участь у президентських перегонах. Порошенко переміг на минулих виборах після обіцянки припинити війну на Сході. Що готові пообіцяти ви?

Через тисячі звернень людей я для себе ухвалив рішення йти на вибори і виконати дві принципові речі. Перше: подолати внутрішнього агресора – корупцію у владі насамперед. І друге: відновити територіальну цілісність, вигнати зовнішнього агресора з нашої землі. І це величезний шанс, щоб Україна дійсно змінилася, стала нарешті країною, в якій хочеться жити і працювати, а не втікати за кордон.

– Як показує соціологія, все йде до того, що в другий тур вийдуть Порошенко і Тимошенко. Що це буде означати для країни?

А люди говорять і вимагають зовсім іншого. Люди хочуть нових облич у владі. Вони втомилися  від обіцянок і вимагають справедливості. Тому ми, як Рух «Справедливість», йдемо захищати людей. Нам проплачена соціологія і брехня влади про їхні рейтинги вже набридла так само, як і людям. Можна і треба навести в країні жорсткий порядок. Можна і треба, щоб влада служила людям, а економіка була економікою соціальної справедливості.

– Чи може сьогодні взагалі перемогти політик, який відмовиться від змагання в популізмі?

Переможе політик, який дасть можливість громадянському суспільству, волонтерам, патріотам прийти до влади. Ті, хто думають, що знову всядуться самі в свої крісла або посадять туди своїх однопартійців, не мають жодних шансів. Україна змінилася, і про це всі знають. Не змінилися лише політики. І українці нового покоління, особливо молоді громадські активісти, ветерани АТО, журналісти, мають право на владу. Треба змінити систему потрапляння людей у владу. Можна зробити ліфт у вигляді прозорих конкурсів на найвищі посади у державі і таким чином оновити її.

– Хто буде у вашій команді?

У нашій команді зараз є 209 громадських організацій. Буде ще більше. Мене тішить те, що ми складаємося, як справжній рух, зі справжніх організацій, живих активістів, найкращих молодих економістів нашої країни. Ми маємо у кожній галузі сучасне бачення і чітку програму, і найголовніше – молодих українських фахівців.

15 червня ми всіх запрошуємо в Київ, куди приїжджають наші естонські партнери і ми разом з ними презентуємо конкретну програму «Електронна Україна». Ми беремо найкращий досвід у світі і на своїй землі будемо його втілювати.

– Відкрийте перед презентацією секрет, в чому суть програми?

«Електронна Україна» – це «до побачення» корумпованим чиновникам. І держава стає електронним сервісним центром для всіх громадян – для журналістів, для водіїв, для бізнесу, для кожного громадянина. Це означає, що на єдиному електронному безкоштовному порталі держави з’являються всі реєстри, всі дозволи в електронному вигляді, бізнес можна буде вести легко – від розмитнення товарів і до сплати податків. І все це прозоро, все це безкоштовно, все це на єдиному веб-порталі. «Електронна Естонія» вже це зробила, і я був сам там на презентації цього проекту на початку минулого року, разом з нашими волонтерами, активістами, програмістами з руху. Перед нами там була Ангела Меркель. Тобто всі держави, які хочуть прориватися у майбутнє, беруть цей досвід. Він зараз є найкращим для людей з точки зору організації всіх сервісів у державі.

У нас вже навчені кілька команд молодих програмістів, які готові на другий день після того, як ми цю владу нарешті змінимо, почати реальні зміни для людей. І цей сервіс буде доступний для всіх. Тобто, вся держава стане сервісом.

– Ви захищали Саакашвілі, коли його видворили з країни. Чи об’єднаєтеся у виборчій кампанії з командою Руху нових сил?

Я захищав і захищаю законність, бо Михайло Саакашвілі був незаконно позбавлений громадянства. Ми, Рух «Справедливість», з Михайлом Саакашвілі і з «Рухом нових сил» справді створили штаби спільних дій і вважаємо це вдалим досвідом, коли молоді демократичні сили, особливо на місцях, об’єднуються в дії.

– Якби ви зараз були президентом, як би ви діяли в ситуації, коли триває війна на сході України?

Перше і головне – навести зараз порядок в Україні і здолати корупцію.

Друге – забезпечити українську армію усім необхідним, провести чесне і прозоре розслідування та засудити тих, хто її зараз обкрадає. Створення нової української армії разом із законом «Про добровольчу українську армію» із статусом і вишколом, що належить українським добровольцям, волонтерам з перших днів війни. Вони були серед перших, хто разом зі мною пішли на передову. Мають бути оборонні замовлення на українських підприємствах, виготовлення модулів безпеки, забезпечення безпеки кожного українського військового на передовій. Мусимо зробити професійну армію для того, щоби не гинули наші офіцери і солдати і не було стільки поранених. Вся оборонка, вся держава, вся економіка мають запрацювати на посилення обороноздатності і на збереження життя і здоров’я кожного захисника.

Третє — це міжнародні санкції, міжнародна коаліція. Я зараз справді приділяю багато часу і сил, щоби з нашими ключовими міжнародними партнерами відстоювати розширення санкцій проти російського агресора; для надання ЗСУ зброї й іншої допомоги, щоби ми були сильніші і для того, щоби міжнародний тиск, міжнародні санкції і міжнародна коаліція зумовили виведення російських військ і їхніх спецслужб з тимчасово окупованих територій. Це має бути чіткий план, і він у нас є. Це і є реальний план дій для влади. І за його виконання має чітко відповідати кожен у новій українській політиці.

– Ви багато говорите про боротьбу з корупцією. Всі кандидати це обіцяють. Чому саме вам це має вдатися?

Тому що я такий. Тому що я сказав розсекретити архіви – і я їх розсекретив. Тому що я сказав, що поверну «Тюрму на Лонцького» у Львові патріотичним організаціям, – і я повернув.

Мене життя навчило зробити все, що можеш, і навіть те, що не можеш. Але дуже важливо: з ким робити? Хто команда? Йдемо разом з молодими українськими патріотами! Тому я не присвоюю собі те, що вдалося зробити. Навпаки, я з задоволенням говорю, що ключ до успіху країни – це рішучі дії, але з молодими патріотичними людьми у команді і владі.

Валентина Начивайченка зустрічають у Коломиї

– Як нам зараз будувати відносини з Росією?

Росія для нас агресор. Тому відносини можуть початися тільки тоді, коли російські війська і спецслужби залишать українську територію. До цього виключно міжнародна коаліція на боці України для підтримки нашої територіальної цілісності.

– Яка ваша думка, як колишнього керівника СБУ,  про спецоперацію з інсценуванням убивства Аркадія Бабченка?

Я вважаю, треба терміново і СБУ, і президенту повернутися до законності у цій справі. Треба розсекретити, хто насправді написав цей сценарій, хто насправді цей витік списків організував. Фахова оцінка така: журналістів, – 47 чи 30, не важливо, скільки увійде до списку, – виставили мішенями, а держава є тиром. І одне, і друге є непрофесійно, нечесно, більше того, вкрай небезпечно.

– Після ейфорії від того, що журналіст виявився живим, українська влада отримала чималу порцію критики. Хіба це справедливо? Якими будуть її наслідки для України?

Це зробив хто? Порошенко, Луценко і Грицак. Ось ці три людини мають в суді надати докази насамперед громадянам України, а світова спільнота теж почує, що в цій справі було і є справжнє, а що ні. Має нарешті кожен навчитися в цій державі відповідати перед законом. Вони повинні представити суду докази. Відтак мають бути покарані справжні організатори і замовники, навіть фейкового злочину. Якщо такі є або були, вони повинні отримати покарання. Давайте в суд, якщо маєте докази, щоби українці про це дізналися і міжнародні партнери.

Але до цього більш серйозно треба поставитися. Насправді треба розслідувати всі політичні вбивства, які почалися з Павла Шеремети. У липні буде вже два роки, як його вбили, – і жодного результату. Після цього сталося чотири, як мінімум, політичні вбивства. Це все серйозно. Ці вбивства треба негайно розслідувати. І не фейково, а доказово, і зупинити ці політичні вбивства на території України.

– Хто очолить СБУ, коли ви станете Президентом?

Молода патріотична людина. При цьому я не кажу, чи це буде чоловік чи жінка. Молода патріотична – це точно. І, до речі, буде вільно володіти українською і в СБУ будуть розмовляти українською.

– Нещодавно ви сказали, що за ваше звільнення у червні 2015 року у Верховній Раді «роздали» депутатам хабарів на 2 мільйони доларів та «контрабандні» посади на митниці. Звідки взялася ця інформація? Хто фінансував і хто брав гроші?

Це не я сказав, це опублікував депутат Онищенко у своїй книжці «Петро П’ятий». Я Порошенку говорив: «Не роздавайте хабарів – я йду. Тому що корупція у владі така, що я не хочу працювати тут ні з вами, ні з вашими корупціонерами. Ви зупинили розслідування разом з вашим генпрокурором, то який сенс мені зараз працювати? А тим більше, як я подивлюся в очі міжнародним партнерам, які послухали і на моє запрошення приїхали помагати українцям?»

Як розповів пан Онищенко, вони зібрали гроші і 2,5 млн доларів роздавали хабарами, ще й посади на митниці пороздавали. Це такий прикрий цинічний приклад того, що насправді коїться в цій країні. Це ганьба.

У той день, коли мене звільняли, я дійсно був у президента. Він мене не  відпускав у залу для голосування, бо там вимагали  звіту. Я був готовий не просто прозвітувати і про початок війни, і хто пішов реально на передову,  і хто зраджував, і хто справді розпродав військові частини у Криму. У нас були серйозні результати. І друга справа, про яку я був готовий звітувати і зараз готовий, – це розслідування злочинів на Майдані. Це все у середині 2015 року за моїм підписом передано в генеральну прокуратуру. Але він зробив все можливе, щоб я у парламент не потрапив. Тому що є корупція та офшори. І тому що я запросив фахівців з ФБР для того, щоб ці офшори заарештувати і повернути ці гроші.

Коли вже проголосували за мою відставку, мене справді здивувала несподівана радість президента. Він дістав шампанське, якесь золоте, мабуть, дуже дороге, налив і з радістю випив.

– Сам?

Так. І це чиста правда. Я зразу сказав: а за що пити? Тим більше таке дороге.

– А вам пропонував?

Ну, не один келих дістав… Таке було в моєму житті, і більше такого не хочу. І не хочу шампанського. Я насправді взагалі не п’ю. Тим більше зараз країна не в тому стані, щоб святкувати.

– Боротьба з корупцією, реформування правоохоронної системи – це проблеми, які стосуються всієї країни. Які проблеми буде вирішувати в першу чергу людина, яку ви, у разі обрання президентом, призначите керувати нашою областю?

Керувати об’єднаними територіальними громадами будуть ті, кого оберуть люди. І я зупиню практику призначання з Києва людей на місцях. Будуть обирати владу місцеві громади.

– І голови ОДА не буде?

Не буде тих чиновників і голів ОДА, вони вас дурять, живуть за ваш рахунок і роблять що? Вирубка лісів на Прикарпатті на чиїй совісті? На совісті адміністрації, прокуратури й інших місцевих правоохоронців. А вони звідки призначені? З Києва. Дерибан країни закінчиться, як тільки люди отримають право призначати всіх, хто при владі. І я це говорю не просто так. Майдан виборов це право. І я пам’ятаю у березні 2014 року розвалене, спалене СБУ, зруйнована держава. Але я перший і, на жаль, останній надав право обирати на віче обласних керівників СБУ, в тому числі в Івано-Франківській області.

– То, на ваш погляд, які проблеми треба вирішити на Прикарпатті в першу чергу?

В першу чергу держава має вирішити проблему фінансування доріг, інфраструктури. І для кожної області у нас такий план є у вигляді величезної мапи відновлення країни, вирішення конкретних термінових, екологічних, транспортних, медичних і соціальних проблем.

Про екологію я не просто так говорю і знаю, який бюджет треба терміново виділити, щоб посилити дамбу і вирішити проблему хвостосховища №2 у Калуші, щоби не сталося екологічного лиха на Прикарпатті. І тут же запустити масове будівництво доріг. Такі проекти мають фінансуватися з Києва.

План першочергових дій у нас є для кожної області – насамперед безпекових, екологічних і інфраструктурних. Оце і є початок відновлення країни. Далі всі місцеві громади повинні отримати повноваження на податки у свої бюджети. Соціальні, бізнесові й інші дрібні для держави, але важливі для людей питання люди мають вирішувати на місцях, а центральна влада повинна фінансувати великі проекти, непідйомні для місцевих громад. Така центральна влада буде потрібна людям. І це, в моєму розумінні, побудова сучасної країни. Країни, в якій хочеться жити, а не виживати!

Розмовляла Марія Гаврилюк