«Україні необхідна серйозна оборонна зброя», — Наливайченко

Лідер Руху «Справедливість», екс-голова СБУ вважає, що в Україні потрібно створити бойовий антитерористичний центр для запобігання терактам на мирній території.

Від України, за словами лідера Руху «Справедливість» і колишнього голови Служби безпеки України Валентина Наливайченка, у Вашингтоні чекають проведення реформ і рішучішої боротьби з корупцією. Від цього і залежатимуть обсяги американської допомоги Україні. В інтерв’ю «Сегодня» Валентин Наливайченко оцінив шанси надання Україні американських ПТРК, розповів, як боротися з тероризмом в тилу і налагодити роботу контррозвідки.

 

_DSC2488

— Про дипломатію і нацбезпеку: з 1 січня ми переходимо на біометричний контроль в’їзду до України росіян за попередньою реєстрацією. Цей крок вже перезрів. Але може все-таки варто піти на кардинальний крок – розірвати дипвідносини з РФ?

— Біометричний, посилений контроль і обробку даних на українських кордонах потрібно було вводити ще на початку 2014 року. Я наполягав на цьому, коли парламент призначав мене головою СБУ. Знову-таки, ще 2003 року, коли я керував консульською службою, ми розробили стандарти, замовили принтери, випустили перші чіпи, щоб уже 2005-го Україна перейшла на біометричні паспорти. Вдумайтеся, скільки часу втрачено. Насправді крок з введення біометричного контролю в’їзду іноземців та посиленого прикордонного контролю давно перезрів. Але необхідно також вийти з тих угод з агресором, які дозволяють заробляти на нас, в тому числі слід остаточно зупинити торгівлю з тимчасово окупованими територіями. Відразу ж 2014 року як голова СБУ я був єдиним, хто розірвав всі міжвідомчі угоди з російськими спецслужбами, поки інші відомства вичікували рік-два-три…

— Так повний розрив дипвідносин Ви підтримуєте?

— Проти України ведеться військова агресія. Потрібно вчинити чесно: визнати території тимчасово окупованими, там повинно бути введений спеціальний і, якщо потрібно, військовий стан і дипвідносини з країною-агресором повинні бути розірвані.

— А що робити з 3 мільйонами українських «заробітчан» в Росії?

— Український уряд має зробити все можливе, щоб робота і зарплата були у нас в країні, щоб люди не виїжджали до тієї ж Росії в пошуках кращого життя. Візьміть Польщу – там працює понад мільйон українців. У Білорусі більше 200 тис. – переселенців з тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей. Наші люди їдуть тому, що в Україні для переселенців, для людей, які були змушені залишити міста в Донецькій і Луганській областях, нічого не зроблено, щоб їх розмістити, дати роботу, забезпечити дітей безкоштовним навчанням і медициною… Так не можна.

— Але навіть розрив дипвідносин – піар і політика. Це нічого не дасть, поки на Донбасі 426 км неконтрольованої ділянки кордону, через яку проходять зброю, бойовики і терористи.

— Захищати своїх громадян необхідно системно і твердо: 2014-го понад 7 тис. осіб було заборонено в’їзд до України. Це важливий крок, але цього недостатньо. Другий крок – з початком російської агресії необхідно ввести посилений біометричний контроль по всьому кордону України. Чому я так кажу? Це європейська практика. Українці вибороли безвіз з ЄС. Нам можна і потрібно застосувати шенгенські стандарти на власному кордоні: відбитки пальців, фото, бази даних… Навіть, якщо ви не бачите, що вас фотографують, не думайте, що цього немає. Вас фотографують не для альбому, а відбувається ідентифікація за ключовими показниками, і відразу вас «проганяють» базами Європолу, Інтерполу, причетності/непричетності до тероризму тощо. І ви ще стоїте, спілкуєтеся з прикордонником, а про вас вже все знають. Тобто, якщо на кордоні з’явився правопорушник або злочинець, про нього вже відомо.

— Це дійсно допоможе в боротьбі з агентами ФСБ РФ?

— Не тільки. Це допоможе краще контролювати кордон. Більш того, за шенгенськими стандартами повинна бути створена база даних – єдиний сервер, куди стікається вся інформація. А не так, як зараз, коли правоохоронні відомства один з одним конкурують. У жодній цивілізованій країні такого немає – ніхто не витрачає бюджет на десяток органів щодо боротьби з корупцією. Витрачають на один. Так повинно бути і у нас: на один сервер повинна заходити «біометрична» інформація, оброблятися і створюватиметься єдина база даних, необхідна для ефективного забезпечення безпеки громадян.

— А Саакашвілі агент Кремля?

— Звісно, ні. Будь-яке звинувачення має мати об’єктивні підтвердження, неспростовні докази. У нас останнім часом стало «модно» розкидатися звинуваченнями в шпигунстві, агентурній роботі на Москву. Ті, хто це робить, маніпулюють і прикривають власну некомпетентність.

— Ви вважаєте себе політичним соратником Саакашвілі?

— Ми представляємо різні політичні сили. Але коли йдеться про несправедливість, про політичне переслідування, я завжди готовий підставити плече і простягнути руку допомоги.

Як, до речі, зробив це ще перед своїм відходом з посади голови СБУ в червні 2015 року, коли Михайло зайняв посаду голови Одеської обласної державної адміністрації. Не змінююся в принципових речах.

_DSC2441

— Після гучного затримання перекладача Гройсмана за підозрою в шпигунстві на користь РФ, стало зрозуміло, що рука Москви таки скрізь. Як думаєте, багато ще агентів Кремля та ФСБ в високих українських кабінетах?

— Саме тому дуже важливо виявляти реальних агентів, як ми це робили 2014-го – в першій половині 2015 року, а не вдаватися до політичних заяв і розкидатися звинуваченнями. Так працювала в мою бутність відроджена контррозвідка. Ми виявляли, затримували, арештовували і припинили діяльність десятків чиновників, особливо в Міноборони і інших органах влади, в тому числі і в самій СБУ.

— Ви говорите, що наша СБУ повинна стати справжнім контррозвідувальним органом. Але, по-моєму, до цього ще дуже далеко, згадуючи, як влітку в Києві підірвали полковника розвідки Шаповала.

— Система нацбезпеки розвалена. І сталося це за останні рік-півтора. Загинув один з керівників військової розвідки, вбиті журналіст Павло Шеремет, активістка Аміна Окуєва… Вбивства не тільки не відвернуті, але і не розкриті. Це все дуже тривожні сигнали – якщо не вжити дієвих заходів, подальші наслідки можуть бути ще серйознішими.

— Тобто, це все «завдяки» роботі російських спецслужб в тилу?

— По-перше, як я вже сказав, не вибудувана система нацбезпеки. По-друге, це або диверсійні групи, або криміналітет. Зараз потрібно відпрацювати дієвий антитерористичний режим – створити окремий антитерористичний орган. Ні СБУ, ні інші правоохоронні органи не запобігли терактам і вбивства. Тому ще 2015 року, коли працював в СБУ, я запропонував президенту законопроект про створення бойового антитерористичного центру. Що значить бойового? Це навчені і натреновані спецпідрозділи, які вже працюють в закритому режимі з 2014 року. Також потрібно віддати цьому бойовому центру по всій країні агентурні, оперативні, розшукові та технічні можливості для боротьби з тероризмом. Об’єднати сили і засоби в один бойовий кулак.

— Буквально кілька днів тому я повернулася з Туреччини, де діє надзвичайний стан після невдалої спроби державного перевороту і серії терактів. На вулицях багато патрулів, військових з автоматами, рамок метало детекторів, але ніхто не скаржиться.

— Тому ми з вами говоримо про єдиний бойовий антитерористичний центр, який повинен отримати права патрулювання, відеоспостереження, як в європейських країнах, і в Туреччині в тому числі, і необхідно надати сучасні технічні засоби, які зараз не розсекречуватиму, організувати оперативну і антидиверсійну роботу на всій території країни. Не можна допускати того, щоб підривали гранати, як на День незалежності, як тільки пішла президентська охорона, тут же підірвали гранату прямо в центрі Києва. Раніше таким випадкам вдавалося запобігати.

— За два роки своєї роботи НАБУ так і не показало результатів: вони відкривають кримінальні справи, голосно ловлять корупціонерів, а справи розвалюються в судах.

— Необхідний незалежний антикорупційний суд з прозорими процедурами відбору молодих українських юристів на посади суддів. До конкурсної комісії з відбору суддів – будь ласка, можете залучати іноземних фахівців. Без антикорупційного суду ефективність НАБУ насправді невелика. Неправда, що немає антикорупційних судів в інших країнах. У Болгарії такий суд створено, і не так давно.

— Зате у нас створили ще одне антикорупційне відомство – ДБР, в штаті аж три особи. ДБР займатиметься топ-корупцією в лавах суддів, силовиків і навіть президент підпадає під їх підслідність. Але все це стане можливим, коли у них будуть люди, офіс і що найголовніше – бюджет. Що прогнозуєте, коли ДБР запрацює?

— Можу вам сказати, до якого часу воно не запрацює. До наступної осені ДБР точно не буде. А зараз ГПУ як в цирку жонглює зі зміною підслідності, коли за законом самі не мають права розслідувати (з 20 листопада справи, які підпадають під підслідність ДБР, ГПУ вже не має права розслідувати. – Авт.), перекидають справи на СБУ і МВС. Головне, що ДБР мало давно перебрати функції досудового слідства, які раніше були у ГПУ. Які саме функції слідства повинні були відійти ДБР ще 3,5 року тому? За всім чиновниками, криміналітетом і суддями. ГПУ повинна бути позбавлена функції досудового слідства і прокурори, нарешті, повинні почати виконувати три ключові функції: представлення держобвинувачення в судах, захист інтересів громадян і нагляд за законністю діяльності пенітенціарних, оперативно-розшукових, включаючи спецслужби, і слідчих органів. Підкреслюю, нагляд за законністю саме там, щоб не було тортур, фейкових справ і фальсифікації, хабарництва при розслідуванні.

_DSC2500

— Як часто Ви буваєте в Штатах?

— Востаннє був місяць тому, а в цілому за цей рік був тричі. Перший раз в січні, коли працював з перехідною адміністрацією президента Трампа. Для мене було дуже важливо підтвердити докази російської агресії, коли нова адміністрація тільки заходила до Білого дому, і спростувати брехливу інформацію про те, що Трамп зрадить Україні, що вже все пропало, що про Крим можна забути… Згадайте, що творилося рік тому в українському інформпросторі, тільки на цьому і спекулювали.

— З ким Ви там працюєте, спілкуєтеся і зустрічаєтеся?

— Спілкуємося з представниками Республіканської і Демократичної партій, з їх представниками в Конгресі і Сенаті. Наприклад, під час останньої поїздки місяць тому мені було дуже приємно, що конгресмен-демократ Марсі Каптур підтримує Україну і українців, нашу діаспору в США і в Канаді. Але ще більше мене вразило, що вона підтримує адресні гуманітарні проекти в Україні. Один з них «Зерно надії», націлений на підтримку українських жінок на селі.

— А за які гроші Ви туди їздите?

— За свої. Протягом останніх двох років, як пішов з влади, працюю консультантом в інвестиційній кампанії, штаб-квартира якої в Нью-Йорку. Тому мені трохи легше, можу поєднувати роботу і поїздки.

— Просто за останній рік у Вашингтоні «висаджувалися» цілі десанти молодих перспективних українських політиків…

— Ви маєте рацію, у Вашингтоні їх називають так само – десант. У Конгресі і Сенаті вже прямо говорять, щоб закінчували цей туризм до Вашингтона, щоб не їздили заради: «Ось ви нас прийміть, нам потрібно сфотографуватися…». США зараз зайняті розслідуваннями і протидією російському впливу. Президент Трамп зробив жорсткі кроки щодо протидії російським спецслужбам. Те, що жоден президент до нього не робив, він зробив. Трамп закрив російське генконсульство. Пам’ятайте, я на самому початку говорив про генконсульстві в Сімферополі? Я як дипломат вважаю, що це круто. А чому закрили саме в Сан-Франциско, знаєте? Там Силіконова долина, там оптичні кабелі, там американські університети, там найбільші секрети США в двох сферах – оборони і IT.

— Днями Держдеп підтвердив, що видав деяким американським компаніям експортну ліцензію на продаж Україні легкої летальної зброї. Але, як вдалося з’ясувати, такі експортні ліцензії видавалися і раніше, і, наприклад, ще 2014-го «Укрінмаш» підписала контакт з Barrett на поставки зброї СБУ і Нацгвардії. То в чому тоді новина?

— 2014-го я особисто доклав багато зусиль, щоб домовитися з американськими партнерами про відновлення співпраці і підтримку нової української контррозвідки і антитерористичних сил. З березня 2014 роки нам і Україні потрібно було озброювати нові антитерористичні підрозділи, які ми створювали. Нагадаю: всю зброю, особливо ту, яка була придбана на Євро-2012 для антитерористичних підрозділів, зрадники України під час Революції Гідності вивезли до Сімферополя і на тимчасово окуповані території.

— У п’ятницю ABC News з посиланням на джерела в Держдепі повідомило, що найближчим часом Трамп представить план надання Україні саме ПТРК.

— Україні необхідна серйозна оборонна зброя. Грузія, наприклад, вже отримала від США не тільки ліцензію на легке озброєння, але і дозвіл на поставку протитанкових ракетних комплексів. Так, за свій рахунок, але у нас навіть цього немає. Мені б дуже хотілося, щоб Україна теж отримала від США серйозну військову підтримку у вигляді сучасних протитанкових ракетних комплексів, а не тільки згоду на продаж стрілецької зброї, про що ми домовилися ще 2014 року.

Багато що залежить сьогодні від української влади – ефективності її боротьби з корупцією та вміння відстоювати національні інтереси. А з цим поки що не складається. Адже допомагають, насамперед, успішним і відповідальним.

Джерело: https://www.segodnya.ua