Валентин Наливайченко розповів у Запоріжжі своє бачення розвитку української економіки та закінчення війни

Валентин Наливайченко

Справедливість, чесність, відповідальність…Саме цих чеснот зараз бракує українським політикам. Знаємо з історії: щоб не трапилося у країні ми продовжуємо наступати на ті ж самі граблі. А все чому? – Бо немає чесності – ні перед людьми, ні перед собою. Вже б раді змиритися, та десь глибоко живе надія, що рано чи пізно ми все ж зробимо правильний вибір. У пошуках нових, сучасних, прогресивних політиків ми пішли на зустріч з Валентином Наливайченком,. він саме перебував з робочим візитом у своєму рідному Запоріжжі.
Зустрілися на о. Хортиця, без зайвих затримок поспілкувалися. Валентин Олександрович поділився планами на найближче майбутнє та закликав долучатися до команди, і визначив основні та принципові моменти подальшої співпраці з громадськими організаціями Запоріжжя. Відвідав легендарний «пам’ятник корупції» – недобудовані запорізькі мости. Там і відбувся наш діалог про його бачення майбутнього України.

Валентин Наливайченко

Ви заявляєте, що рух «Справедливість» буде боротися з корупцією. Це сьогодні тренд, більшість українських політиків роблять на цьому кар‘єру. В чому Ваша відмінність? Чим боротьба Вашої команди буде відрізнятися від інших?

Боротьбу розпочинаємо з себе, кожен мусить ставити завдання бути чесним спочатку перед собою, а далі зробити ЦЕ трендом! Саме тому у моїй команді немає і не буде олігархів. Основний принцип – жорстке відділення влади від бізнесу, починаючи з себе! Можливість подолання корупції бачу через велику команду, яка буде складатися з простих, незалежних та принципових людей. Наприклад, з волонтерів, які краще ніж чиновники розуміють, що потрібно солдатам на лінії фронту. З громадських активістів, які реалізували численну кількість корисних суспільству проектів, абсолютно без вигоди для себе. Таких у країні багато. Зараз ми маємо чудову прогресивну молодь з новим баченням майбутнього та сучасними підходами.
У пошуках найкращої моделі побудови здорової нації та міцної країни ми часто їздимо черпати досвід до інших розвинених країн. Наступного тижня будемо працювати в Естонії, запросив наших активістів прем’єр-міністр Естонії Юрі Ратас. Електронні можливості, які застосувала маленька Естонія, а це: електронний уряд, електронна митниця, голосування, контроль кордону, усе – закінчуючи електронними платіжками за комунальні послуги, ми матимемо нагоду вивчити та перейняти цей досвід. Там все адаптоване під людей, щоб полегшити та максимально спростити будь-які процеси для простого громадянина. Ця держава – сервісний центр, інноваційна революція! Країна повністю комп’ютеризована, а це означає, що будуть скорочені чиновники, подолана корупція, бо суспільство усе триматиме під контролем, усе доступно, як на долоні. Ці методи мусимо застосовувати і ми, не вигадувати велосипед, а брати досвід тих країн, де не крадуть.

Ви знаєте найбільш болючі проблеми Запоріжжя. Найперше це екологія і мости, як з цим пропонуєте боротися?

Знову ж таки, – на прикладі європейських країн можна ці проблеми легко вирішити. Нормальні країни сприяють будь-якому виробнику, мотивують встановлювати очисні споруди, ставити додаткові фільтри. Це має бути на рівні закону, а знехтував ними – найжорстокіші санкції! Екологічні рухи для Запоріжжя є дуже важливими і ми зараз активно співпрацюємо з ними. А мости, – якби не було корупції, запоріжці б давно їх отримали. Взагалі місто має великий потенціал, тут багато грошей і землі. Найбільшим ефективний проектом для Запоріжжі було б повернення усього награбованого у власність міста.

Валентин Наливайченко

Якщо припустити, що у Вас є президентські амбіції, які перші 5 кроків Ви б зробити будучи головою держави?

Перше, те, що я вже назвав – відділити бізнес від влади, не красти самому і не давати це робити іншим. Далі – повне перезавантаження влади на різних рівнях. Друге – створення органів влади, як сервісних центрів для обслуговування громадян. Третє – підзвітність та відповідальність таких органів влади. Четверте – залучення до справ молодих людей, які вже проявили себе будучи активістами, волонтерами чи учасниками антитерористичних операцій. П’ятий крок – запуск національних економічних проектів, таких як транзитна транспортна інфраструктура, система зв’язку, комп’ютерні технології, електронний уряд та інші проекти. Це такий єдиний проривний блок, який потрібно запускати одразу, з перших місяців президентства. Робити це потрібно не поетапно, а одночасно, тоді ефект буде. Потрібно робити ставку на проривних для української економіки можливостях. Їх підтримають українські інвестори, це стане двигуном, який буде тягнути вперед. А вже тоді, коли ми відчуємо, у фінансовому плані перші результати, можна запускати більш далекоглядні проекти.

Повірте, коли іноземні інвестори побачать, що в Україні запрацювали чесні суди, що у владі немає корупції, гроші в державу підуть дуже активно. Ми цікаві для світу, в нас хочуть інвестувати, але бояться, через корумпованість усіх гілок влади. Люди не розуміють, як президент одночасно може бути й бізнесменом, як дві особи в країні можуть просто порадитися і визначити вартість комунальних послуг для 40 мільйонного населення. Це ж абсурд, погодьтеся.

Ви були консулом Фінляндії, чи є бачення чим досвід цієї країни може бути корисним для нас?

Це найменш корумпована країна світу Ще коли я працював консулом в українському посольстві у Фінляндії, питав себе, чому так. У Фінляндії – вільна економіка у вигляді акціонерних товариств, надзвичайно жорстка, але прозора податкова система. Відкриті акціонерні товариства – не офшори – застосовують до всіх фінських медіа. Наприклад, найбільша фінська газета  Helsingin Sanomat, яку читають практично всі, хто знає фінську мову є відкритим акціонерним товариством. Це центральне ЗМІ і законодавством там заборонено акумулювати більш ніж 10% акцій товариства в одних руках. Таким чином фінські видання є незалежними, у тому числі і Helsingin Sanomat.

Законодавство Фінляндії змінюється дуже рідко. Бізнесмени чітко знають на що можуть розраховувати протягом найближчих десяти чи двадцяти років. Є стабільність, усі розуміють що отримають на виході. В нас навпаки, започаткував бізнес коли були одні умови, потім вони змінилися і тим мусиш закриватися, бо не розраховував на інші обставини. Одна з моїх вимог – зафіксувати податкові ставки, та законодавство хоча б на 5 років, щоб малий і середній бізнес мав змогу розвиватися сам і збагачувати економіку країни.

Здавалося б Фінляндія, вічна мерзлота, населення трохи більше 5 мільйонів, що дає статус найбільш малозаселеної країни Європейського Союзу. А за зростанням ВВП входить до десятки найкращих країн ЄС. Серед найбільш технологічно розвинених, Фінляндія, здається посідає шосте місто у світі. Там немає ні нафти ні газу, але діє правило: «Найміцніша економіка – некорумпована економіка!» Україні є чому повчитися у Фінляндії, навіть історія протистоянь з колись Російською імперією чимось схожа на сучасну нашу.

Чи маєте стратегію завершення війни на сході країни? Найбільш поширена сьогодні «відмазка», – заважають військові дії.

Треба ухвалити рішення на найвищому військово-політичному рівні. Перше – переходити до реальної оборони Донецької та Луганської областей. Одночасно займатися розміщенням державних замовлень на заводах, які виробляють оборонні засоби та спорядження. На виготовлення кращого забезпечення для українських воїнів, українського мобільного зв’язку, аеромобільної розвідки. Спочатку вироблення і повне забезпечення армії для оборони і далі звільнення окупованих територій Повірте, інші сценарії не спрацюють.
На світовому рівні потрібно вимагати створення міжнародної коаліції, яка буде боротися проти російської агресії. Зараз важливо добиватися ключової ролі України та США у цій коаліції, бо міжнародний тиск потрібно посилювати, лише тоді Росія виведе з наших територій свої війська. Разом з цими кроками потрібно займатися розвитком власної економіки. Міцна і сильна економіка України – найкраща зброя проти російської агресії. Це фактично шлях до перемоги!

На сьогодні українська армія є основним стримуючим фактором для військ Путіна. У той же час заводи, які виготовляють спорядження та зброю для українських військових працюють на чверть потужності. Держава не замовляє, як Ви думаєте чому?

Бо є байдужість і корупція. Харківські, Дніпровські, Запорізькі заводи потрібно було завантажити замовленнями на 100% і вже давно, з державного бюджету. Дніпро виготовляє дрони, безпілотники, Запоріжжя – квадракоптери, якими теж управляють дистанційно. Їх замовляють, вдумайтеся, тільки волонтери, жодного державного замовлення на них немає! Ви уявляєте, якби наша армія була забезпечена ними сповна, скільки б це життів зберегло! Я наводив приклад, є такий Дніпровський вагоноремонтний завод, він може виготовляти модулі безпеки для наших солдат – броньовані, пересувні, сучасні з вентиляцією і опаленням та достойними ліжками для відпочинку після несення варти. Це європейські стандарти, які б посилили нашу обороноздатність. Рух «Справедливість» доставляє такі модулі на передову. Ми показуємо державним чиновникам, в яких умовах мають нести службу наші оборонці.

З Вашої точки зору, як екс-голови СБУ чи правильно замовчувати людські втрати на війні? Не згадувати успішні операції з нашого боку? Це в інтересах держави, так повинно бути?

Неправильно, ми ж демократична країна! Це те, про що я говорив – чесність перед собою і суспільством. Якщо замовчують, значить комусь потрібно, щоб не виникало додаткових запитань.

У Запоріжжі живе геніальна людина – Ярослав Шестюк, він розробляє програми для артилеристів. Якось знайомий розказав про успішну операцію, здійснену завдяки програмі Ярослава. Тоді, фактично, одним пострілом знищили більше 70 ворогів. Інформації про це не було ніде. Речник АТО не обмовився жодним словом. Як таке можливо?

Подумайте самі, якщо суспільство дізнається про необхідність цих програм та проведені успішні операції, вони спитають – чому ви не робите державного замовлення на них? Це ж знову піар технолог буде змушений вигадувати відповіді. А так, ніхто не знає і питання не виникають. Уся справа в корупції, ми не такі безпорадні через факт війни у країні, як це нам пробують нав’язати. Війну закінчити реально. Потрібні лише конструктивні і безпомилкові рішення. Питання лише у бажанні та політичної волі.

Мирослава Балабан