У справі по теракту МН-17 українська влада продемонструвала «політику страуса»

28 вересня міжнародна слідча група, яка розслідує катастрофу пасажирського авіалайнера, що виконував рейс МН-17, оголосила попередні результати своєї роботи. Слідчі довели, що лайнер був збитий зенітною ракетою серії 9М38 зенітно-ракетного комплексу «Бук». Окрім того, оприлюднили місце запуску ракети — поле в районі смт Первомайське, яке на той час перебувало під контролем проросійських бойовиків. Також члени міжнародної слідчої групи з розслідування катастрофи літака рейсу МН-17 продемонстрували шлях зенітного ракетного комплексу «Бук» із Росії до селища Первомайське.

Проміжні результати роботи міжнародної слідчої комісії не стали несподіванкою чи сенсацією. Напередодні екс-голова СБУ В. Наливайченко нагадав, що в 2014 році СБУ знадобилося менше доби, щоб розкрити злочин бандитів, які збили пасажирський літак Malaysia Airlines 17 липня 2014 року. 19 липня 2014 року СБУ, яку він на той час очолював, оприлюднила знімки пересування системи «Бук-М1» територією, що контролювалася на той час бойовиками. Були також зафіксовані переговори бандитів, які миттєво стали надбанням громадськості:

«Мої професійні, патріотичні та самовіддані колеги в СБУ зробили все, щоб зібрати докази та інформацію, яка підтвердила, що установку привезли з Росії за день до катастрофи і повернули вночі після того, як збили лайнер. Ми змогли вказати навіть точку ймовірного пуску — в районі міста Торез», — наголосив Наливайченко.

Примітно, що 26 вересня, за два дні до оприлюднення офіційних результатів міжнародної слідчої комісії, представник Міністерства оборони РФ Ігор Конашенков і заступник головного конструктора трасового радіолокаційного комплексу «Утёс-Т» Віктор Мещеряков теж провели брифінг, на якому Мещеряков заявив, що «ніяких сторонніх повітряних об’єктів поблизу малайзійського літака радіолокатори не фіксували».  Втім, ця заява офіційних представників Міністерства оборони лише підтверджувала висновки міжнародної комісії і мала прямо протилежний ефект для РФ. Нагадаю, 21 липня 2014 року Міноборони Росії заявляло, що дані об’єктивного контролю зафіксували «набір висоти літаком українських ВПС, ймовірно Су-25, у напрямку малайзійського Боїнга-777»

В оприлюдненому 28 вересня звіті міжнародної слідчої комісії чітко вказано, що група у своєму розпорядженні має достатню кількість радіолокаційних даних (отриманих як від України, так і від Росії), які в сукупності дають повну картину повітряного простору над східною частиною України. На підставі цих даних встановлено, що на момент катастрофи повітряних суден, здатних збити рейс МН-17, поблизу не знаходилося.

Не дивно, що Російська Федерація прагнула дискредитувати попередні висновки ще до того, як вони були оприлюднені, ставлячи під сумнів якість слідства та поширюючи конспірологічні теорії, які вже давно були вщент розвінчані. «Така поведінка Росії відповідає її спробам ввести в оману щодо озброєння, проведення навчань, а також участі в бойових діях разом із сепаратистів на сході України», — наголосила постійний представник США при ООН Саманта Пауер.

Після заяв Саманти Пауерс і оприлюднення попередніх висновків міжнародної комісії, доволі дивно виглядають заяви самопроголошеного «заступника командуючого оперативним командуванням так званої «ДНР» Едуарда Басуріна. «Після того, як був збитий Boeing, була заява американської сторони про те, що його збили з підконтрольної ополченню території, з посиланням на те, що у них є зйомки, які були зроблені зі своїх супутників. Минуло два роки, цього знімка ще ніхто не побачив. Я вважаю, що це спеціально заводять в тупик, комісія вже вдруге робить висновки і висновки неправильні», — заявив він.

На рахунок висновків комісії показовою є позиція екс-голови СБУ В. Наливайченка, який вважає, що міжнародна слідча комісія з розслідування трагедії рейсу «Малайзійських авіаліній» над Донбасом має розслідувати версію, відповідно до якої у Росії терористам віддавали наказ збити літак «Аерофлоту», щоб почати повномасштабну війну.

«Нам важливо зараз у міжнародній слідчій групі, щоб була відпрацьована та версія і докази, які ми надали з 18 липня 2014 року щодо наявності планів здійснити теракт з іншого Первомайського, яке знаходиться на захід від Донецька. Це Первомайське, з якого була випущена ракета по MH17 – на схід»,– заявив Наливайченко.

За його словами, таким чином терористи мали намір створити casus belli – привід для повномасштабної війни по всьому південному сходу нашої держави. «Власне і це має бути перевірено: чи  не мали військові терористи такого наказу», – сказав екс-керівник СБУ.

На тлі заяв Наливайченка незрозумілою виглядає тиша з боку представників політичного і військового керівництва України. Здавалося б, після оголошення попередніх висновків міжнародної слідчої комісії, які фактично є обвинувальним вироком світової спільноти агресивній політиці Кремля повідношенню до України, офіційна влада має висловити свою принципову  позицію і назвати речі своїми іменами-Росія є країною -агресором, яка розв’язала війну на сході України і в Криму.

Відвертим ступором української влади вміло користуються офіційні представники Міністерства оборони РФ, які встигають вигадати нову версію про непричетність РФ до збиття МН17. «Ніякі російські зенітні ракетні комплекси, в тому числі «Бук», російсько-український кордон ніколи не перетинали. Про це ми відповідально заявили відразу ж після катастрофи 17 липня 2014 року», — заявив представник Міноборони Росії генерал Ігор Конашенков, коментуючи оприлюднені висновки міжнародної слідчої групи про те, що ракета, що збила літак «Малайзійських авіаліній» над Україною, була привезена з Росії.

Відчуваючи відверту політичну імпотентність української правлячої еліти, інформаційний вакуум, беручи на себе обов’язки офіційних українських структур, заповнює… журналістка Мирослава Гонгадзе. «Українська зовнішньополітична інформаційна машина неймовірно буксує. Сьогодні, зрозуміло уся увага до звіту МН 17. Дзвонять з різних інформаційних сервісів, просять дати цитати посадовців і пояснити офіційну реакцію Києва на звіт. І що я вам скажу, окрім письмової заяви МЗС мовою доступною світу — нема нічого. В Києві вже сьома, чи ще щось з’явиться невідомо. Світові новинні ресурси про це розповідають практично без серйозної позиції українських офіційних осіб. Що мені зараз Іранцям розповідати? «Про тверді докази » про які лише українською написав сайт президента?» — питає пані Мирослава на своїй сторінці у соціальній мережі.

Проходить дві години від часу появи посту, коли нарешті на сайті Президента з’являється заява президента України щодо збитого Боїнга. За словами президента Порошенка, далі будуть скоординовані дії щодо застосування національних судів. Окрім того, не потрібно припиняти дії щодо притягнення до відповідальності винних у міжнародному суді. «Наголошую, що на мою думку, найбільш ефективним було б створення під егідою РБ ООН механізму притягнення до відповідальності винних у цій катастрофі», — сказав Президент.

Він також наголосив, що постійно потрібно привертати увагу і демонструвати нашу рішучість у цьому напрямку. Втім, про рішучість і процес впровадження міжнародного механізму говорили ще у липні 2015 року, коли відповідно до пункту частини першої статті 106 Конституції України Президент України видав Указ про створення робочої групи, яка і повинна була зайнятися не механізмом, а саме притягненням до відповідальності осіб, винних у збитті пасажирського літака авіакомпанії «Малайзійські авіалінії».

Але, для політичного проводу України заяв Лаврова і Путіна щодо передчасності і контрпродуктивності створення міжнародного трибуналу виявилося достатнім, щоби забути про рішучість і навпаки, продемонструвати «політику страуса».

Розслідування теракту має завершити саме українська сторона. Провідна роль в розслідуванні належить саме Україні, і в СБУ знаходиться колосальний масив інформації. Велика частина матеріалів вже розсекречена і передана міжнародній слідчій комісії. Наразі потрібно легалізувати матеріали, які добувалися українськими спеціальними службами шляхом засекречених оперативних дій («прослушка», перехоплення радіоефіру і т.д.).

На підставі цих документів Україна повинна підготувати і провести публічний процес над винуватцями трагедії — Гіркиним і його кремлівськими ляльководами. Такий підхід дасть змогу в українському суді довести вину і винести вирок безпосереднім виконавцям — кадровим військовим РФ і їхнім поплічникам із числа російських найманців і місцевих посіпак.

На жаль, змушений констатувати, що замість демонстрації рішучої позиції українська влада ховає голову в пісок і боїться знайти і сказати правду про справжніх замовників трагедії, яка мала місце в небі над Донбасом.