«Вісник НАН України» відзначив внесок ПДМШ в науково-технічний прогрес

Журнал «Вісник Національної академії наук України» відзначив внесок Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова в розвиток сучасних комп’ютерних технологій. В оглядовій статті директора Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України академіка Івана Сергієнка «Комп’ютерні технології і науково-технічний прогрес» (http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/news1/Pages/View.aspx?MessageID=2040) стисло проаналізував основні останні розробки інституту у цій галузі.

Зокрема, академік пише: «За останні роки в Інституті кібернетики було виготовлено пілотні серії різних прототипів створеного електрокардіографічного програмно-апаратного комплексу. Клінічні випробування проводили в кількох провідних наукових та клінічних закладах України. (…) За допомогою комплексу у вересні-листопаді минулого року проведено масштабний кардіоскринінг у Хмельницькій області, який охопив 565 населених пунктів. Ініціаторами цього проекту стали Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова (ПДМШ) і Благодійний фонд «Зміцнення громад». ПДМШ – широко відома в Україні добровольча медична організація, яка у своїй роботі використовує створену вченими НАН України електрокардіографічну технологію, зокрема й у зоні проведення АТО. За короткий час було зроблено майже 23 тис. електрокардіограм, що є офіційно визнаним національним рекордом. У 2016 р. проведено скринінг у найбільш постраждалих районах Луганської області, розташованих найближче до лінії розмежування (Станично-Луганському районі та кількох інших). Дослідження були виконані в тісній співпраці з ПДМШ ім. Миколи Пирогова і охопили майже 2500 осіб. Проводилося обстеження цивільного населення, а також військовослужбовців, які виконують завдання в зоні АТО, зокрема у 28-й ОМБ. Нині фахівці Інституту кібернетики, застосовуючи потужні комп’ютери та методи data mining, здійснюють глибокий аналіз отриманих даних з метою визначення ресурсу (в контексті здоров’я) серцево-судинної системи людей в обстежених регіонах».

Одним із розробників електрокардіографічного програмно-апаратного комплексу є науковий директор ПДМШ Ілля Чайковський — старший науковий співробітник Інституту кібернетики ім. Глушкова, член-кореспондент АТН України, доктор медицини (Німеччина), ад’юнкт-професор університету Реджайни (Канада).

Для проведення кардиоскринінгу команда розробників надала ПДМШ 13 таких експериментальних супер-електрокардіографів, які роблять дуже точну ЕКГ, інтерпретують її показники та ще й фіксують психоемоційний стан пацієнта. «Ця машина дуже полегшує роботу лікарю. Дає три різновиди даних — для пацієнта загальні, для сімейного лікаря детальніші та для кардіолога — найбільш детальні», – відгукнувся про апарат Віктор Беліловець – один з лікарів ПДМШ, які здійснювали кардиоскринінг.

Теги: ПДМШ