Повернення Міші запалює політичне вогнище в Україні

Незалежний американський журналіст Девід Стерн, який давно живе в Україні і знає усі політичні течії, аналізує останні події на українсько-польському кордоні у своїй статті у виданні Politeka.

Наводимо її повністю. Усі фото – рух «Справедливість».

Міхеіл Саакашвілі повернувся, щоб знову розпочати правову та політичну сутичку з колишнім союзником, який згодом перетворився на ворога — президентом Порошенком.

Девід Стерн, 11 вересня 2017 року

КИЇВ – Повернення Міхеіла Саакашвілі до України матиме наслідки як для колишнього президента Грузії, так і для його прийомної батьківщини. Питання не в тому чи спричинить Саакашвілі дестабілізацію, а в тому наскільки серйозною буде ця дестабілізація.

Через декілька годин після повернення людина, яку прихильники знають як “Міша”, уже оживила антиурядові сили обіцянкою щодо “об’єднаної демократичної опозиції” та розлютила свого союзника, що перетворився на ворога, президента Петра Порошенка, який може заарештувати та депортувати Саакашвілі.

Саакашвілі – який два роки тому став громадянином України та був призначений на посаду губернатора Одеської області, лише для того, щоб у липні бути позбавленим українського громадянства, в результаті чого, опинитися у статусі особи без громадянства – в неділю ввечері потрапив на територію України попри заборону йому в’їзду в країну. Сотні прихильників допомогли Саакашвілі протиснутися крізь загін українських прикордонників на КПП “Шегіні”.

“Вони підхопили нас та перенесли до України,” – розповів Саакашвілі.

photo5890814828245789304

Політична боротьба у суді

Про своє невдоволення Порошенко дав знати у понеділок, назвавши перетин кордону Саакашвілі “злочином” та закликав правоохоронні органи розслідувати його. “Це питання національної безпеки, – заявив президент. – Мені все одно, хто порушує державний кордон, чи то бойовики на сході, чи то політики на заході.”

Одна з опцій, які має українська влада, це екстрадиція Саакашвілі до Грузії, де він перебуває у розшуку за зловживання владою (політично обумовленими, на думку Саакашвілі, обвинуваченнями).

Але будь-який крок, спрямований на його арешт або депортацію, може спровокувати жорстоку правову боротьбу, у ході якої Саакашвілі буде змушений оскаржувати свій арешт, так само як і позбавлення його громадянства у міжнародних судах. Більш того, боротьба буде політичною.

Навіть до його драматичного повернення, рішення уряду про позбавлення Саакашвілі українського паспорту, зміцнило його становище в українській опозиції. До того його новоутворена партія не набирала навіть 2 відсотків голосів. А зараз він об’єкт резонансної справи.

Валентин Наливайченко, лідер руху «Справедливість», колишній керівник української спецслужби, який приєднався до опозиції, розповів ПОЛІТІКО, що він, колишній прем’єр Юлія Тимошенко, Саакашвілі та інші збираються створити “об’єднану демократичну опозицію”, щоб проводити “спільні акції протесту по всій країні”.

photo5890814828245789303

Мустафа Найем, відомий парламентар-реформатор, який частково супроводжував Саакашвілі, але не був присутній, коли натовп проривав український кордон у пункті пропуску, заявив у неділю: “Місію виконано: Міхеіл Саакашвілі в Україні”.

Однак, Найем дещо пом’якшив свій тон у понеділок, зазначивши, що широку опозиційну коаліцію може бути складно створити. “Так, закон було порушено й багато справ було зроблено, яких не слід було робити, – сказав він. – Якщо Саакашвілі винний, ми маємо притягнути його до відповідальності.”

Однак, за його словами, саме Порошенко та інші представники влади країни відповідальні за позбавлення Саакашвілі громадянства та використання усіх можливих засобів для перешкоджання його поверненню.

Стосунки зіпсовані

Саакашвілі та Порошенко знають один одного зі студентських часів, коли вони обоє наприкінці 1980-х років навчалися в одному університеті Києва, та стали політичними союзниками лише декілька років тому, в результаті чого колишній грузинський лідер отримав посаду губернатора Одеської області.

Чоловіки розійшлися минулого листопада, коли Саакашвілі обвинуватив Порошенка у блокуванні зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією.

Порошенко заперечує будь-який політичний підтекст у позбавленні Саакашвілі громадянства. Офіційна причина цьому – неспроможність надати в анкеті на отримання громадянства детальної інформації щодо кримінальної справи, відкритої проти нього в Грузії.

Що насправді стоїть за нещодавніми перемінами у напружених стосунках чоловіків залежить від того, хто розповідає. Саакашвілі каже, що його покарали за публічний виступ проти вируючого хабарництва при Порошенко. Союзники президента наполягають, що хід із громадянством юридично виправданий, але крім того, говорять про Саакашвілі, як про імпульсивну, невдячну особу, яка зрадила людину, що реанімувала його після політичної смерті.

Саакашвілі перебував у США коли дізнався про те, що був позбавлений українського паспорта. Тоді він розповів ПОЛІТІКО, що повернеться до України “сухопутним, повітряним або морським шляхом”.

В неділю він виконав свою обіцянку.

photo5890814828245789302

Після перетину кордону, він попрямував до Львова, оплоту мера Андрія Садового, відомого опонента Порошенка, де він радо змішався із натовпом своїх прихильників на головній площі міста.

Саакашвілі заявив, що боротиметься у суді за відновлення громадянства. Але це, здається, лише мала частина більш масштабного плану атаки на Порошенка та його уряд напередодні парламентських та президентських виборів 2019 року.

Раніше Саакашвілі вже намагався започаткувати національний протестний рух, але йому не вдалося знайти підтримку серед інших представників опозиції. Цього разу все може бути інакше. Навіть якщо він не досягне успіху, ймовірно, що це посилить нестабільність в країні — війна з сепаратистами, що триває на сході країни, слабка економіка та тиск з боку Росії.

На прес-конференції у Львові Саакашвілі висловив обіцянку або погрозу: “Моя битва лише почалась.”

photo5890814828245789301

За матеріалами Politeka.