Україна дізнається правду про корупцію

Підсумовуючи «Українагейт» в США, читайте мій прогноз у публікації провідного світового видання Wall Street Journal.

Наш союз зі США залежить від віднайдення відповідей на запитання про Байденів та втручання у вибори.

США та Україна знаходяться у спільній кризі, й майбутнє нашого партнерства залежить від нашої здатності нарешті встановити факти. Як член українського парламенту, один з найдосвідченіших експертів у сфері національної безпеки та лідер нашої боротьби з корупцією, я знаю, що віднайдення правди є першим кроком на шляху до будь-якого прийнятного вирішення ситуації.

Серйозні обвинувачення пролунали як у США, так і в Україні, зокрема, щодо того, що представники української влади та українські організації допомагали Хіларі Клінтон у ході її президентської кампанії у 2016 році, а також щодо того, що велика українська газодобувна компанія «Бурізма» найняла Хантера Байдена, сина Джо Байдена, у цинічних цілях. Незважаючи на те, до яких висновків у зв’язку з цими обвинуваченнями приходять в американській політиці, Україна зобов’язана розслідувати їх ґрунтовно та прозоро.

По-перше, як я наполягав протягом більш ніж двох років, ми маємо перевірити усі підозри щодо втручання представників української влади у вибори президента США у 2016 році. У разі виявлення порушень українського законодавства, зловмисників слід притягти до відповідальності за усією суворістю закону.

По-друге, Україна має розглянути усі припущення щодо «Бурізми». Як колишній голова СБУ, українського аналогу американського ФБР, я знаю, що проти цієї компанії існує багато обвинувачень у корупції.

Неясно, чи мав місце факт втручання представників української влади у виборчий процес в США, але парламент має це з’ясувати. Також нам невідомо, чи дійсно Хантер Байден був співучасником у корупційних діях “Бурізми” та чому він був призначений членом ради директорів української компанії. Припущення, що компанія “Бурізма” налагодила свої відносини із молодшим Байденом через добровільні внески на користь американського науково-дослідницького центру, є лише невеличкою частиною масштабнішого питання щодо її діяльності.

Дізнатися, чи були скоєні злочини, можна лише за умови, якщо українська влада розслідує усі припущення належним чином та прозоро. Для нашої держави, а також її місця у світовій спільноті, вкрай необхідно серйозно протистояти корупції у верхівці влади, забезпечивши, щоб ніхто не зміг обійти закон.

Саме тому, я пропоную усім партіям у новому українському парламенті, що взялися до справи місяць тому, приєднатися до розслідування задля з’ясування фактів, пов’язаних з компанією “Бурізма” та виборами президента США у 2016 році.

В Україні члени нашого національного парламенту, депутати Верховної Ради, зобов’язані рішуче домагатися правди у цих питаннях. Не може бути жодних дипломатичних пережитків від корупційних злочинів, скоєних до того, як новий уряд прийшов до влади. Все ж таки, час старого уряду вже давно сплив.

Відтоді, як ми вибороли свою свободу у 1991 році, Україна тісно співпрацювала зі США над розвитком демократії на рівні світових стандартів. Із підтримкою Заходу ми пройшли довгий шлях. Ми маємо йти далі, й один із кроків, які ми повинні зробити, це довести, що ми є надійним партнером у світовій боротьбі з корупцією.

Коли вчиняються злочини, життєвоважливим є притягнення злочинців до відповідальності. Ми маємо діяти.

Лише коли дві наші великі держави визнають необхідність у стратегічному партнерстві й працюватимуть разом задля здійснення правосуддя, ми зможемо запевнити, що таке ніколи не повториться.

Валентин Наливайченко

10 жовтня 2019 року

Пан Наливайченко є членом парламенту України. Він обіймав посаду голови Служби безпеки України протягом 2006-2010 років та 2014-2015 років.

Джерело: Wall Street Journal/Авторська колонка