Розслідування аварії в школі №6 під свій контроль взяв Рух Наливайченка

Нещодавній скандал навколо обвалу стіни школи у Василькові приголомшив усю країну. Прямо під час учбового процесу навчальний заклад почав тріщати по швах, а дітей та вчителів (усього – 361 людину) було евакуйовано. Хто винен у тому, що трапилося та на якій стадії знаходиться розслідування зараз? На цю тему спілкувалися із керівником Київської обласної організації Руху В. Наливайченка Костянтином Бєдовим. Минулого тижня він подав запити до відповідних інстанцій.

К. Б.: Уже порушена кримінальна справа заступником начальника місцевої поліції (за статею «Недбалість», — ред.). Перша причина того, що обвалилася школа полягає в тому, що на етапі будівництва (місцеві жителі дуже голосно про це говорять) прораб, який будував школу, крав цемент. Там значна частина вулиці побудована з тих матеріалів , які були вкрадені під час зведення школи. Будували не дуже якісно.

Друга причина — це не просто нефаховість, це декоративність нашої влади у державі. Влада виглядає зараз як декорація. Виглядає начебто пристойно, але все це — як пап’є-маше, не справжнє. І справжнього будівельного контролю, справжнього допуску до приміщення, де діти навчалися, ніколи не було взагалі. Може, колись, за радянських часів. Там не тільки школа, там дитсадок. Якщо йдуть тріщини по стінах – це означає, що замочений фундамент. Треба виставляти спеціальні маячки, щоб зрозуміти, як відбувався процес руйнації. Різні є технології. Нічого не робити, дивлячись на ці тріщини, не можна!

Ми бачимо, що відбувається: в Києві, на вулиці Богдана Хмельницького, впала будівля. І не одна. Не було достатнього контролю. Була «декоративна історія» – хтось пофарбував клас, хтось з батьків замінив вікна. Гроші витрачаються на відмивання, а батьки повинні щось підфарбувати і підмазати. Але підмазати чи підфарбувати фундамент неможливо!  Треба проводити експертизу, дивитися в якому стані фундамент взагалі — всіх публічних споруд. Тому що у багатьох будівлях фундаменту практично немає, а в них працюють люди.

— Які Ваші дії з приводу цих порушень? Під чиїм контролем знаходиться дана справа?

К. Б.: Ми подали заяви про злочин відносно голови Васильківської РДА пана Одинця до НАБУ, в спеціалізовану та професійну прокуратуру, ГПУ і МВС. Ми так діяли, бо маємо розуміємо: кошти на ремонти публічних місць району розподіляє він, і саме серед тих комерційних структур, до яких має відношення його близьке оточення. Усюди від нас відхрестилися. Взялася за справу лише районна поліція.

Районний слідчий — молодий хлопчик, який є підлеглим кума пана Одинця (Владислав Одинець — голова Васильківської РДА, — ред.), має розслідувати справу, а йому не віддають документи взагалі. В райдержадміністрації необхідний пакет (документів, — ред.) не дають, бо паперу не мають, щоб роздрукувати.

Я звернувся до начальника Київського обласного управління поліції Дмитра Ценова. Це людина дуже фахова. Я йому доповів, що є 44 аркуша додатків до заяви про злочин, розповів про те, як поводить себе пан Одинець. Що я від нього вже знаю? Він сказав, що заслухав слідчого і взяв це під особистий контроль. Я вважаю, що суспільство має розраховувати на результат. Буде там підсудність чи ознаки корупції — мають вирішити в суді. Виглядає аморально, коли вчорашній засновник на свою компанію виводить мільйонні кошти.

Щодо ситуації конкретно по школі у Василькові, ми теж, відповідно статті 34 Конституції України та Закону України “Про доступ до публічної інформації”, попросили надати інформацію з проведення будівельних/ремонтних робіт з підготовки приміщень та будівель ЗОШ № 6 до початку 2016/2017 навчального року. Чекаємо зараз на відповідь.

— Які дії, на Вашу думку, могли б попередити подібні руйнування? На що треба звернути увагу насамперед?

К. Б.: Все у нас в країні занедбане, давно немає справжнього нагляду та догляду. Що б я зробив? Я б, перш ніж виділяти величезні кошти на ремонти, зробив би нормальне, достойне інженерне обстеження. Щоб взагалі розуміти, що саме треба робити. Бо на всі ці речі, які вже завалилися і завтра можуть впасти, — витрачаються гроші з бюджету.

У Боярці стара школа, практично без фундаменту: спочатку там було дерев’яне перекриття, зараз на стіни, які не укріплювали, поклали плити бетонні. Хтось там робив якісь розрахунки? Тож коли ця плита впаде — це питання часу. Чи будуть у цей момент в будівлі діти? Питання риторичні…