Валентин Наливайченко про причини корупції, маніпуляцію влади і подальші протести

_DSC5406

Доки триватимуть протести під Верховною Радою, чому їхня географія буде поширюватись та які вимоги учасників акції є ключовими, розповів гість Politeka Online лідер руху «Справедливість», двічі голова СБУ Валентин Наливайченко.

Про участь в акціях протесту

Валентин НаливайченкоДля нас, як для руху «Справедливість», дуже важливо, що ми залишаємось разом. Разом із людьми, разом із нашими партнерами з «Руху нових сил» Михайла Саакашвілі, антикорупційними активістами, добровольцями-медиками.

Це для нас не разова акція. Ми створили штаби спільних дій іще задовго до цих акцій.

По всій Україні ми зустрілись з людьми. Були в Сумах, Чернівцях. Це я згадую лише за останні десять днів. До цього – Дніпро. Всю Україну об’їхали, зустрілись із людьми.

Ми зустрілись, почули людей, головні вимоги. Люди втомились від корупції у владі, від самої влади і нічого іншого, крім огиди, ситуація не викликає. Ми вийшли на акцію в Києві з конкретними вимогами.

Про корупцію

Знущання над простими людьми, коли тарифи півтора року тому підняли вчетверо, а пенсії лише зараз, та й то на 10-15%. Це і є вияв корупції, коли є зловживання владою, коли набирають кредити у міжнародних фінансових організацій і розкрадають їх.

Кредити не спрямовують на відродження економіки, запобігання зростанню цін, заморозку тарифів. Їх спрямовують на нікому незрозумілі витрати для того, щоб приховати викрадення грошей із бюджету. Це причина корупції.

Ми, рух «Справедливість», говоримо: 5 млрд на рік, які викрадаються цим урядом, яким керує президент Петро Порошенко, це і є причиною бідності кожного українця.

Нічим не відрізняється ситуація в Сумах, де немає роботи і закриваються заводи, від ситуації в Чернівцях. Не відрізняються Дніпро і Рівне. Закрились 22 заводи, які були містоутворювальними, давали робочі місця. Розкрадається земля.

У Сумах така сама ситуація: агрегатний завод, усі інші не працюють. Онкодиспансер у Сумах гниє. Вдумайтесь у масштаби катастрофи: кожна четверта жінка і кожний п’ятий чоловік у Сумській області хворіють на онко. В області один онкодиспансер – не фінансується. Безкоштовних ліків у принципі немає.

Рух «Справедливість» має політичну мету: знищивши корупцію на горі, у владі, на президентському й урядовому рівні, забезпечити справедливість і соціальні стандарти.

Корупція – це не загальні слова, попіарились і розійшлись. Люди мають відчути конкретний результат. Результат – це коли буде зупинено таке байдуже корупційне олігархічне ставлення до власної країни.

Про недоторканність

Чи ми задоволені тим, що зімітували уряд, президентська фракція і президент? Ні, ми не задоволені. Ми вважаємо, що це маніпуляції. Депутатську недоторканність не скасовано. Обидва законопроекти направили в Конституційний суд.

Який Конституційний суд зараз при владі із зарплатами по 400 тис. грн? Той, що освятив узурпацію влади Януковичем. Після Революції Гідності сімох суддів було допитано. Нами, новими людьми. Їм мали вручити підозри на основі тих розслідувань, які ми провели, як незалежні.

Ця влада збрехала і направила туди два законопроекти. Та вони й десять могли туди направити.

Про імпічмент президента і соціальну справедливість

Де закон про імпічмент президента? Ми якраз цього і вимагали. Але олігархічні телеканали, які під контролем Адміністрації президента, очевидно, що цього не покажуть.

В очі вам говорю. 17 жовтня я виступав, рух «Справедливість», стояло більше ніж 5 тис. людей. Головна вимога, яку підтримав увесь мітинг під Верховною Радою, яку чули й у ВР, і на Банковій, у президентському кабінеті, це імпічмент президента і закон про імпічмент.

Я хотів би наголосити, для чого це важливо. Ми вважаємо, наша політична позиція в тому, що перед законом мають бути всі рівні: депутати, президент і всі громадяни України.

Ми вважаємо, що медична реформа, про яку так багато говорили, яку під шумок ухвалили, не розібравшись що це таке, мала починатись з іншого рішення. Депутати, президент й інші чиновники мають бути позбавлені спецобслуговування в спецлікарнях. Ці лікарні мають повернути простим громадянам. Зробіть їх із вільним доступом для ветеранів АТО, пенсіонерів, ветеранів Другої світової.

У цьому соціальна справедливість, на яку заслуговує і якої вимагає суспільство в державі. З цього, на моє переконання, мала б починатись справжня медична реформа. Влада має почати служити людям і бути нарівні з людьми. В питаннях медицини зокрема.

Про інститут президента

По-перше, треба негайно зрівняти всіх перед законом. По-друге, необхідно змінити законодавство, громадянам України надати право обирати і відкликати владу. І президента. Це закон про імпічмент. Не для цього президента, а для всіх, хто думає і хоче бути президентом України.

Вони мають чітко розуміти, що ми, «Справедливість», і влада людей – над ними. Вони не будуть більше олігархами, царями, донецькими, вінницькими тощо.

Я вважаю, що для нас це не просто можливість, а питання виживання країни. Не подолавши внутрішнього агресора, ми не зможемо ефективно протидіяти зовнішньому агресору – Російські Федерації. Це питання і національної безпеки, і виживання держави, і можливостей розвитку.

Не про президентські амбіції я зараз думаю і не для цього борюсь зараз у політиці. Я борюсь за те, щоб і в законі, і в житті принцип справедливості домінував. Понад усе.

Мені ніщо не заважає відмовитись від привілеїв і повернути їх тим, кому вони насправді належать: ветеранам АТО, жінкам, в яких діти хворіють на ДЦП. Їм потрібно віддати лікарню «Феофанія». Скасуйте держохорону цієї лікарні, скасуйте спецперепустки і віддайте людям. Покажіть що ви, влада насамперед, справді дбаєте про людей.

Про суть акції

Протест і акція в Києві 17-19 жовтня – це та акція, яку ми показово спільно провели для того, щоб президент і Верховна Рада почули вимоги людей. Вони це не зробили, проігнорували і біль, і вимоги людей, які зібрались.

Питання було не в кількості. У нас немає ресурсів звозити людей. Люди живуть дуже бідно. Нема в них грошей навіть на квиток, щоб доїхати до Києва. Та й часу нема. Насправді, дуже важко жити. Але люди вже настільки обурені, доведені до відчаю.

Ніхто не збирається штучно звозити людей і робити вигляд, що це величезна політична акція. Все з точністю до навпаки. Ми вважаємо, що потрібно тиснути, вимагати, щоб виконали ті вимоги, які було сформульовано 17 жовтня.

Політична дія триватиме. Це лише початок. Стояти – це не мета. Мета – домагатись виконання вимог людей і президентом, і Верховною Радою. Але тут і зараз. Оце справді ключове. Якщо президент і його фракція в парламенті ігноруватимуть вимоги людей, очевидно, що протести триватимуть.

Про позицію влади

Вони проігнорували волю людей. Антикорупційний суд не створено. Жодного депутата, міністра або поплічника президента не притягнуто до відповідальності.

Два з половиною роки минуло, як докази офшорної корупції цієї влади зібрано, передано у Верховну Раду. Нами, рухом «Справедливість». Два роки наші партнери, «Рух нових сил» та інші, збирали докази і, зокрема, передавали в Генпрокуратуру та добивались судових засідань. Але за два роки жодного покарання. Жодного повернутого мільйона з вкрадених в українців. Немає жодного запиту з українських судів щодо рахунків у банках від Австрії до Великої Британії.

Для чого ми говоримо про суд? Для того, щоб повернути вкрадене.

Для нас боротьба з корупцією – це чітке розуміння, що саме завдяки покаранню і поверненню вкраденого ми бачимо можливість здійснити фінансування соціальних стандартів у нашій державі. Ба більше, це і є справедливість: повернути вкрадене. Але повернути тим, у кого вкрали.

А вкрали, і ця влада, і попередня влада, у простих людей.

Про співпрацю

Не цікавить ділити. Кулуарщина, все це політиканство, які набридлі людям. Повірте, я ненавиджу всю цю політичну метушню. За що я, рух «Справедливість», наші партнери справді боремось – це за довіру людей.

За те, щоб люди довірили нам змінити систему і законодавство, щоб у людей було більше влади, щоб у людей було більше справедливості, щоб люди отримали реальні важелі управління. Щоб до влади прийшли нові люди – молоді.

У русі «Справедливість» уся команда молода. У нас немає жодного колишнього депутата.

Ми шукаємо по всій країні тих молодих фахівців, громадян України, які разом із нами можуть змінити державу, які можуть працювати чесно, виконувати все те, що ми зараз обіцяємо людям.

Сила нашої платформи і нашого руху в тому, що у нас уже зараз 210 громадських організацій. Нас не цікавить питання, хто буде в наступному складі Міністерства охорони здоров’я. У нас є поважні медики-волонтери, які зараз працюють, об’єднавшись у Перший мобільний шпиталь. Міністерство оборони – найважливіше для національної безпеки. Добровольці, добробати – там українські генерали. Я в цьому переконаний.

Про об’єднання

Я переконаний, що об’єднуватись треба. Ми вже показали, зробили перший крок: штаби спільних дій створено з усіма поважними політичними силами.

І щодня з’являються молоді політичні партнери – нові, рішучі. В цьому, на моє переконання, головна особливість політичного процесу, який зараз триває. Виникають нові лідери, нові політичні та громадські сили.

Наша сила в об’єднанні. Штаби було створено ще задовго до 17 жовтня, акції, які відбулись 17 і 18 жовтня в Києві будуть тривати по всій країні. Ніхто з тих, хто щиро добиватиметься виконання вимог людей, не збирається зупинятись.