«День Незалежності — це згадка про батька. Саме з його ініціативи до парламенту внесли національний стяг…», — М. Лубківський

«Серпень для мене особливий і магічний!
1 серпня 1995 року я почав дипломатичну працю…
1 серпня 1996 року моя найдорожча Оксана подарувала нам прекрасного сина Северина…
10 серпня 1941 року народився мій незабутній Тато Роман Лубківський, який разом з побратимами 24 серпня 1991 року проголосив історичний Акт незалежності України…

???? ??????? ?????? 01.05.15   ?????. ???????????? "???"

???? ??????? ?????? 01.05.15 ?????. ???????????? «???»

15 серпня 2005 року не стало моєї дорогої Мами Наталії і помінявся весь світ…
18 серпня 1975 року з’явився на світ мій дорогий Брат Данило Лубківський!
У серпні 2014 року я став до роботи в Службі Безпеки України пліч-о-пліч з Валентином Наливайченком…
Серпень для мене особливий і магічний, як особливим і магічним він є для України!» — написав на своїй сторінці у фейсбук Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Хорватія (2006-2009 р.р.), координатор громадсько-політичного руху Валентина Наливайченка «Справедливість», директор турніру Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський. Він також поділився своїми спогадами про 24 серпня 1991 року.

image

— Де ви були 24 серпня 1991 року? Пригадайте, що робили цього дня?

М. Л.: Для мене День Незалежності перед усім асоціюється з батьками, насамперед з батьком, з Романом. 24 серпня 1991 року я був з ним. А він на той час був депутатом Верховної Ради України. Я гордий і пишаюся з того, що мій батько був одним з тих народних депутатів України, хто проголошував українську Незалежність. Саме за його ініціативи до нашого парламенту внесли національний стяг. Саме з його ініціативи президенти України присягають на Пересопницькому Євангеліє. Тому для мене День Незалежності – це насамперед згадка про мого батька, якого нажаль вже не має з нами, але він залишився для мене і буде для моїх дітей для всіх наших майбутніх поколінь, символом Незалежності, символом Свободи, символом Майбутнього.

— Де вас застала звістка про проголошення незалежності? Як ви сприйняли її? Із ким ділилися першими враженнями?

М. Л.: Звістка про проголошення Незалежності застала мене з ним у Києві. На той час я сприйняв її як щось захоплююче, щось нове, незвідане. Першими враженнями ділився звичайно із батьком. Він не стримував своїх емоцій і тішився зі своїми друзями, колегами побратимами із «Народної Ради». Ви пригадуєте таку фракцію у парламенті, яка протистояла Комуністичній Партії Україні.

— Можливо, у вас щось залишилося на згадку про той день. Розкажіть про цю річ.

М. Л.: Той день не пам’ятаю достеменно у деталях. Але для мене образ Незалежності – це образ великого звершення, великого здвигу людського і великого майбутнього. Події у 91 році розвивалися настільки швидко і динамічно, що Незалежність прийшла на крилах цього темпу, який буквально гнав українців до нового темпу життя, до самоідентифікації, до самосвідомості.

— Чи видавалося Вам можливим проголошення незалежної Української держави до ухвалення декларації 24 серпня 1991 року? Чи доводилося вам чути розмови, виступи політиків, читати у пресі про це? Можливо, про це говорили у вас удома? Як ви реагували на таку тему розмови?

М. Л.: Про Незалежність батько говорив із мамою. Говорили і до 24 серпня 1991 року. Про Україну, як Державу яка може і буде незалежною. Говорили звичайно не привселюдно, а у сімейному колі під час наших національних свят, таких як Великдень і Різдво. Про це мріялися, цього хотілося. Але я собі тільки сьогодні можу уявити, скільки зусиль треба було докласти не одному поколінню українців для того, щоби вибороти цю таку бажану, таку омріяну Незалежність.

— Чим ви займалися у 1991 році? Вчилися, працювали, вели власну справу, були громадським/партійним діячем?

М. Л.: У 1991 році я був студентом львівського університету. В той час, пригадую, прийшло і перше кохання, і перша «Червона Рута» у Чернівцях. Життя видавалось таким бурхливим і невгамовним. Студентське братство у Львові друзі по університету. Добре пригадую і Георгія Гонгадзе, і Володимира Павліва, і Сашка Кривенка, і всіх тих, хто був поруч і під час навчань, і разом під час дозвілля. То був справді час великого піднесення і перспектив.

— Яких політиків того часу пригадуєте? Чи розцінювали ви факт проголошення 24 серпня 1991 року як можливість розпочати власну політичну діяльність?

М. Л.: Із тогочасних політиків добре пам’ятаю і пригадую усіх, хто тоді був поруч з батьком, а це Павло Мовчан, це Іван Драч, Іван Заєць, В’ячеслав Чорновіл. Це Михайло Косів, брати Горені, це все ті люди з якими батько і приятелював, і дискутував, і мав справу. Справу створення і побудови Незалежної Української Держави.

— На вашу думку, коли Україна стала/стане справді незалежною?

М. Л.: Я думаю у ’91 році Україна зустріла свою мрію про Незалежність. А стане Україна справді Незалежною Державою, коли вона звільнить свої території, коли відновить свій суверенітет і коли навчиться управляти і своїми територіями. Подолає корупцію, стане на шлях справжнього, а не умовного європейського розвитку. От тоді можна сказати, що Україна відбулась, як Незалежна Держава. Україна йде ще до своєї Незалежності. Я це відчуваю. Дуже хочеться, щоб цей шлях був якомога коротшим, а майбутнє наших дітей і всіх українців щасливим і заможним.